Testosteronu Arttıran Yiyecekler

3
1777

Greg PlittTestosteron hormonu vücut içinde büyük ve hayati rol oynayan erkeklik hormonudur. Bu hormon cinsel istek, güç, atletik performans, patlayıcı güçlerde, kaslarda ve metabolizmadan sorumludur. Yani vücudunda testosteron hormonu daha fazla salgılanan kişilerde diğerlerine göre daha güçlü ve atletik vücuda sahip olabilirler.

Testosteron hormonu 20’li yaşlardan sonra vücut tarafından üretilmesi azalmaya başlar. Bu azalma yaşımız ilerledikçe daha da çoğalır. Bu sebeple gücümüzde azalma, kasların erimesi ve metabolizmanın yavaşlaması gibi büyük sorular karşımıza çıkabilir. Testosteron hormonunu arttıran supplementler (sporcu besinleri) piyasada bolca bulunmaktadır. Ancak bu ürünler kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden çok büyük bir etki beklemek söz konusu değildir.

Testosteron hakkında daha fazla ve detaylı bilgi için : Testosteron Nedir ?

Şimdi gelelim asıl konumuza. Testosteron hormonunu doğal yollarla tüketeceğimiz yiyeceklerle arttırmak mümkün.

* T = Testosteron

1 – Yumurta

yumurtaYumurta zaten proteinleri anası diyebiliriz. İçeriğindeki protein ve yararlı aminoasitler ile vücudumuza birçok yarar sağlıyor. Ayrıca yağ oranının düşük olması da cabası. Ayrıca vücuttaki kötü kolesterolü (LDL) zararsız ve etkisiz hale getiriyor.

Yumurta T seviyesini doğal yollarla arttırmak için mükemmel bir besin. Ayrıca çoğu besinden daha fazla aminoasit türevleri içeriyor. Yağsız kas kütlesi kazanmak için vücut geliştirenlerin her sabah veya antrenmandan hemen sonra tükettikleri besinler arasında ilk sırada yer alıyor.

2 – Yağsız Kırmızı Et
kirmizi-et-pismisKırmızı et T seviyesini arttırmak için mükemmel bir besin kaynağı. İçeriğindeki demir, çinko, protein ve aminoasit bileşenleri ile vücudun ihtiyacı olan temel maddeleri büyük oranda karşılamaktadır. Kırmızı ette bulunan çinko, hızlı sindirilebilir formda olduğu için vücudumuz tarafından daha kolay sindiriliyor.

3 – Muz

MuzMuzda B vitamini, bromelain enzimi ve potasyum bulunuyor. Bu maddeler T üretiminde çok etkili rol oynamaktadır. Muzda bu maddelerin hepsi bulunduğundan T seviyesini arttırmak için ideal meyvelerin başında geliyor. Ancak muzun kalorisi fazla olduğundan çok sık tüketmenizi önermeyiz. Haftada 1 – 2 kez tüketmeniz idealdir.

4 – Karides

KaridesKarides T seviyesini arttırmak için mükemmel bir gıda. Çünkü karideste D vitamini bolca bulunuyor ve D vitamini T yenilemede büyük rol oynuyor.

D vitamini ile ilgili yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliğinin düşük T seviyesiyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca D vitamini açısından zengin besinler tüketen bireylerde T seviyesinin arttığı gözlemlendi. Bu sebeple karideste D vitamininden bolca bulunduğundan T seviyesini arttırmak için gerekli besinlerin başında geliyor. Ayrıca içeriğinde protein ve T üretimiyle bağlantılı gerekli aminoasitler bulunuyor.

5 – İstiridye

İstiridyeİstiridye doğal afrodizyak olarak kabul edilir. Bunun temel sebebi ise cinsel istek, cinsel uyarım ve cinsel sağlık fonksiyonlarında rol oynar. Çünkü T seviyesi erkeklik hormonu olarak geçmektedir ve T seviyesi ile cinsellik birbiri ile bağlantılıdır.

Afrodizyak : Cinsel istek uyandırıcı ve artırıcı

İstiridyede selenyum, magnezyum ve çinko gibi doğal mineraller bulunmaktadır. Bu mineraller doğal hormon üretiminde vücutta etkilidir. Bunun yanında 100 gram istiridye de 9.45 gram protein, sodyum, potasyum, kalsiyum, A vitamini, C vitamini ve demir bulunur.

İlgili Makaleler : Doğal Yollarla Testosteron Arttırma

3 Yorumlar

  1. yumurta ve kırmızı eti tek geçerim. kırmızı et pahalı olması sık sık yiyeceğim fakat fiyatlar ortada. her sabah düzenli kahvaltı yapmak ve yumurta yemek baya etkili olacaktır. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  2. kırmızı et sağlık açısından çok işe yarıyor ama yumurta daha fazla yarıyor. yumurta günde bir tüketmek lazım

  3. Yumurta ve muz tüketirim ama karides ve midye pek sevmem 🙂 Buradan testestoronlarıma selamlar iletiyorum 🙂 Benden karides ve midye istemesinler :)saygılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.