Yurtdışından Protein Tozu vb. Supplementler Getirmek

13
5107

Yurt_Dısından_Protein_Tozu_vb_Supplementler_Getirmek_gymturkcom

Yurtdışındaki Sitelerden Supplement Almak

Vücut geliştirmeciler için vazgeçilmez bir öneme sahip olan supplementler bildiği gibi ülkemizdeki fiyatları sebebi ile alınması zor bir gıda takviyesi durumuna gelmiş bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse ülkemizde satınlan bir protein tozu yurt dışında 30$ iken ülkemizde vergisi osu busu derken bize sunulan fiyat 200 ₺’den başlamaktadır.

Bu durumda çoğu sporcuyu yurt  dışındaki e-ticaret sitelerinde ucuz fiyatta supplement alımına zorlamaktadır. Peki ya sahiden yurtdışından sipariş verdiğimizde direk evimize kadar çok ucuz fiyatta geliyor mu? Bu sorunun cevabı her ne kadar karışık olsa da sizler için sadeleştirerek aktarmak istiyorum. Örneğin : Ebay sitesinden herhangi bir gıda takviyesini aldınız ücretsiz kargo ile hemde ve sorunsuzca elinize ulaştı ise siz şanslı kişisiniz çünkü gümrük memurunun görevini iyi yapmadığı bir zamanda sizin ürününüz gelmiş olabilir 🙂  Çünkü dostlar gümrükten sporcu gıdaları geçimi kesinlikle yasaktır.  Biz şuanda online satın almadan bahsediyoruz. Ancak ve ancak eğer aldığınız supplement doktor tavsiyesi ile aldıysanız ve bunu bir belge ile gümrük birimlerine kanıtlayabilirseniz ürününüz rahat bir şekilde kavuşabilirsiniz onun dışında yasak olduğu gümrük tarafından açıklanmıştır.

Yurtdışından Gelirken Supplement Getirmek

Yurtdışından gelirken supplement getirirken her hangi bir sorun yaşamazsınız tabi ki abartmayacak şekilde ise.

Gümrükler Genel Müdürlüğü

Soru: Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?

Cevap: Hayır, 13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5996  sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan “takviye edici gıdalar” ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği’nin 4 üncü maddesinde tanımlanan “sporcu gıdaları”nın muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Soru: Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesine ilişkin bir istisna var mıdır?

Cevap: Evet, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise “Milli Sporcu Belgesi”ni gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir.

13 Yorumlar

  1. Yurtdışından ürün getirmek bazen sorun olabiliyor ama kendi önerim böyle sağlık açıcısından ürünleri Türkiye üzerinden almak.

  2. Sağlığımızı etkileyecek ürünleri yurt dışından almak yerine pahalıda olsa Türkiye üzerinden almak daha mantıklı.

  3. yurtdışından ürün getirtmek güzel birşey ama sağlık ürünleri getirtmek pek de iyi birşey değil benim fikrim

  4. 3 ay once spora basladim protein tozuna baslamali miyim? Su anda 85 kilo 1.84 boyum var. Simdiye kadar hep kardiyo yaptim

  5. 3 ay once spora basladim protein tozuna baslamali miyim? Su anda 85 kilo 1.84 boyum var. Simdiye kadar hep kardiyo yaptim

  6. Bu kadar pahalı olursa tabi millet dışardan getirtmenin yolunu arar. Hatta fazla getirtir kendisi satar burada.

  7. aslında yurt dışına çıktığınızda kendiniz getirebilirsiniz ya da spor salonlarında bulunuyor. genelde fazla fiyatta satılıyor. işin yasal tarafını da öğrenmiş olduk. bilgiler için teşekkürler.

  8. Yurtdışından getirmeye ne gerek var ki Türkiyede de mevcut bu tür şeyler zaten ben bunun kullanılmasından yana değilim.

  9. valla ben de daha önceden amerika menşeeli bir siteden bir ürün getirmiştim kargo ücretiyle falan baya uyguna gelmişti. hatta sitenin adı da viabox’du sanırım kargo ücreti, paketleme, müşteri hizmetleri falan başarılıydı. düşünen arkadaşlar varsa bir araştırsın derim.

  10. valla ben 4-5 aydır tamamen Glocalzone diye bir siteden getirtiyorum. hem baya ucuza geliyor, hem de hızlı geliyor. gezgin seyahatini eklemiş oluyor ben direkt gezginlerden istiyorum, dönüş tarihleri de net zaten. getirme ücreti alıyorlar ama normal kargodan çok daha ucuza geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.