Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
210

Besin değeri yüksek olan ve spor yapanların takviye için kullandıkları protein shakelerin içim zamanlarının doğru olması gerekmektedir. İçilme zamanı ve içilme sıklığı önemli olan bu takviyenin dozajı da önem arz etmektedir. Protein shake dozu kişiye göre değişir. Bu konuda muhakkak spor eğitmeninize danışmanız gerekmektedir.

Protein shake kullanımı nda doğru zaman çok önemlidir. Shake, normal beslenmeye takviyedir. Bunun unutulmaması gerekir. Gün için herhangi bir öğün yerine geçmez. Spor yaptığınız günlerde daha fazla, yapmadığınız günlerde ise daha az kullanmanız gerekir.

Protein shakelerin sindirim hızı farklılık göstermektedir, bu yüzden çeşidine göre hangi zamanda içilmesi gerektiği değişiklik gösterir.

Kana en hızlı karışan protein tozu, Whey proteindir. Kullandığınız sadece Whey protein tozu ise 2 kullanım zamanı uygulamanız gerekir. İlki antremandan hemen sonraki alımdır. Spordan sonraki yarım, bir saat aralığından faydalanmak açısından bu alım zamanı önemlidir. Spordan sonra vücut yıkım aşamasındadır, kaslar yorgun ve acil onarıma muhtaçtır. Whey protein kana hemen karışarak, vücudu kullanışlı hale getirir ve parçalanan kasları onararak, daha büyüğünü inşa eder.

İkinci kullanım zamanı ise sabah kalkar kalmazdır. Fizyolojik olarak vücudunuz gece sabaha kadar oruç tutmuş gibi olmaktadır. Sekiz saat civarı vücudunuzu tüm besinlerden mahrum bırakırsınız.  Vücuda Whey protein tozu verdiğinizde, tekrar doğru yola sokar ve daha fazla protein dengesi ile kas ve dokularınız beslenir.

Kan mideye gittiği için antremandan hemen önce protein tozu alınmaması gerekmektedir.

Kazein protein yavaş sindirildiği için, gece yatmadan önce almak daha mantıklıdır. Karışım proteinler ise Whey proteinin kullanım zamanlarında kullanılabilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.