Yumurta ve Protein

0
7618

Superman_egg

 

Bilindiği üzere hem sporcular için hemde sporcu olmayanlar için yumurta harika bir besin kaynağıdır. Özellikle protein açısından zengin bir besin olan yumurta  bunun yanında kalsiyum ve A vitamini açısından da oldukça zengindir.

Yumurta gibi bir besin yurt dışında farklı bir biçimde de tüketilebiliyorlar bunlar toz, sıvı, hap olarak tüketiciye sunuluyor. Ama geçenlerde gördüğüm kadarıyla haşlanmış yumurta Japonya’da salam şeklinde satılıyor keşke ülkemizde de öyle olsa 🙂 Ama her ne kadar iyi bir besin kaynağı olsa da alerjisi olanlar için yumurta düşman gibi gözükebiliyor.

 

 

 

 

 

yumurtadeğerigymturk.jpeg

Yan taraftaki değer tablosunda da gördüğünüz gibi 1 adet orta boy yumurtada yaklaşık 6.5 gram protein bulunmaktadır. Bunun yanında yağ miktarı ise 5.6 olarak karşımıza çıkıyor bu yağ miktarının %70’lık kısmı yumurtanın beyazında bulunuyor o yüzden sporcular genellikle yumurta tüketirken sarı kısmını az tüketmeye çalışıyorlar.

 

Yumurta Proteinin Faydaları:

  • Yumurtadaki proteinler, en kaliteli tipteki proteinlerden sayılmaktadır.
  • Yumurta proteini, çocuklarda beyin gelişimine katkıda bulunmaktadır.
  • Yumurta kabuğunun rengi, tavuğun cinsini göstermektedir, bunun yumurtanın kalitesiyle hiçbir bağlantısı yoktur.
  • Yumurtalar, doğanın eniyi ambalajıdır. Bir yumurta, 3 ay boyunca tüketime uygun şekilde durabilir.

Yumurta İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Çiğ yumurta, besin kalitesi ve miktarı olarak avantajlı bir şey olmadığı gibi, ihtiva edebileceği salmonella virüsü sebebiyle tüketilmesi tavsiye edilmeyen bir şeydir. Lütfen yumurtaları pişmiş tüketiniz!
  • Yumurtayı pişirmek içerisindeki proteinlere zarar vermez ve daha az faydalı hale getirmez!
  • Yumurtayı sarısından ayırıp tüketmek her ne kadar uzun vadede maliyeti artırsa da, daha saf proteine ulaşmak için iyi bir fikirdir.
  • Yumurtaların içerisinde antimikrobik izozom’lar, Avidin, Ovalbumin ve pek çok değişik türde protein çeşidi bulunmaktadır.

Haşlanma Sürelerine Göre Yumurtalar;

How to boil eggs 10

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.