Testosteron Nedir ?

0
1007

Testosteron Nedir ?

Spor yapan insanlar koydukları hedeflere göre çalışırlar. Kilo verme, vücut geliştirme, fitness veya diğer spor dalları ile uğraşanlar bu hedefleri gerçekleştirebilmek için vücutlarında ki doğal erkeklik hormonu olan testosterona ihtiyaç duyarlar. Çünkü yağ hücreleri ve kas gelişimi için gereken en önemli doğal hormondur.

Testosteron Nedir ?

İnsanlar yağ verirken veya kas çalışırken bu hormona ihtiyaç duyar. Erkeklik hormonu olarak da bilinir ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Androjen sınıfına ait bir hormondur. Testosteron hormonu kadınlarda da üretilir ancak erkeklerde ki kadar çok fazla üretilmez ve bu yüzden kadınlar, erkekler kadar kaslı olamamaktadır. Testosteron hormonunun üretimi beynimizde ki hipotalamus ve hipofiz bezi tarafından kontrol edilmektedir.

Ne İşe Yarar ?

Testosteron hormonu cinsel isteği, kemik ve kas yoğunluğunu/dokusunu, vücuttaki yağ dağılımını ve alyuvar(kırmızı kan hücresi) üretimini düzenler. Bunun dışında büyürken erkeksi karakterimizin gelişmesinde rol oynar. Ayrıca antrenman veya spor yaptıktan sonra kas dokumuzun onarılmasında ve vücuttaki yağların yakılmasında çok büyük rol oynar. Zaten sporcular için testosteron hormonun bu kadar önemli olmasının nedeni kas dokularının gelişmesi ve yağların yakılmasında büyük rol oynamasıdır.

Doğarken cinsiyetimizi belirleyen de aslında bu hormondur. Çünkü insanlar ilk ana rahmine düştüğünde yaşama kız olarak başlar. Birkaç hafta sonra Y kromozomu testosteron salınımı tetikler ve bu tetikleme ana rahminde bulunan bebeğin cinsiyetinin erkeğe dönüşmesine neden olur.

Testosteron Hormonunun Eksikliği

İnsanlar yaşlanmaya başladıkça vücutlarında ki erkeklik(testosteron) hormonu salgılaması azalmaktadır. (30’lu yaşlardan sonra erkeklerde bu hormon git gide azaldığı saptanmıştır.)

Günümüzde yaklaşık 4 erkekten birinde testosteron hormonu eksikliği görülmektedir. Bu hormonun eksik olduğu durumlarda aşağıda ki gibi belirtiler görülebilir ;

  • Düşük cinsel istek
  • Fiziksel performans eksikliği
  • Şeker hastalığı
  • Kas kaybı
  • Kilo alımının hızlanması
  • Uykusuzluk
  • Kalp hastalıkları
  • Yorgunluk
  • Ruhsal depresyon
  • Kemik erimesi

İdeal Testosteron Seviyesi Kaç Olmalı ?

Yetişkin bir erkekte ideal seviye 270 ila 1070(ng/dl) ve kadında ise 15-70(ng/dl) arasındadır. Biraz önce açıkladığımız gibi erkeklerde 30’lu yaşların başından itibaren her sene bu hormon yaklaşık %1 civarında azalmaktadır. Şu anlık bu hormonun miktarını kendimiz hesaplayamıyoruz ancak doktora gidip bir takım testler sayesinde testosteron hormon seviyenizin kaç olduğunu öğrenebilirsiniz.

Streoid ve Testosteron

Normalde bu hormonu bazıları streoid olarak da telaffuz edebilir. Aslına baktığımızda ikisi birbirinden çok ayrıdır. Çünkü streoid vücudumuza dışarıdan alınan yapay hormondur. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar bu hormonu iğne ile vücutlarına almaktadır. Lütfen ikisini birbiri ile karıştırmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.