Kol Damarları Nasıl Çıkar ?

11
23297

Kol Damarları Nasıl Çıkar ?

Vücut geliştirme ile ilgilenen birçok kişi kendine bu soruyu sormuştur : ” Kol damarlarımı nasıl daha belirgin hale getirebilirim ?“. Bu sorunun cevabı aslında o kadarda zor değil. Birçok kişi damarların yaptığımız kol antrenmanları ile çıktığını sanıyor ancak antrenmandan başka diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak şart.

İlk önce kaba taslak kol damarlarını inceleyelim ;

Kol Damar Anotomisi

 

Vücudumuzun her yerinde bulunan damarlar yağ tabakasının hemen altında bulunur. Eğer yağlı bir vücuda sahip isek bırakın kol damarlarının gözükmesini çoğu yerdeki damarlarımız belli olmaz.

Kol Damarlarımızın Daha Belirgin Hale Nasıl Getiririm ?

 • Yağ Oranı : Define olmamız şart. Yani yağ oranımız ne kadar düşük olursa kol altında yağ tabakası kalmadığından damarlarımız çok daha belirgin olur.
 • Kasların Büyüklüğü: Kollarımızda ki kaslar (biceps, triceps) ne kadar büyük ve geniş olursa damarlar o kadar daha belirgin olur. Çünkü koldaki kas grupları damarları iterek büyümeye çalışır(antrenman sırasında ve sonrasında).
 • Genetik Yapı : Bu işin genetik yapısı da var. Yani damarlarımız bazı insanlarda kemiğe daha fazla yakın olur. Ne kadar kas yaparsak yapalım ve ne kadar define olursak olalım damarlarımız yine de belirgin olmayabilir.
 • Kan Pompalama Hızı : Buna pump etkisi deniyor. Yani süper set gibi farklı çalışma stilleri ile kaslara çok daha fazla kan pompalamamız gerek. Böylece damarlara giden kan sığmayarak genişler ve damarlar daha belirgin olabilir.
 • Antrenman : Bunun dışında antrenmanlarında etkisi var. Biceps triceps dışında bilek hareketleri yapabilirsiniz.
 • Bilek Hareketi Bilek Hareketi

Ayrıca supplementler ile de kan pompalama hızını arttırabilir ve pump etkisi yaratabiliriz. Bunun için ” BSN N.O. – Xplode 2.0” biçilmiş kaftan diyebiliriz. Gerekli inceleme ve anlatımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

11 Yorumlar

 1. Kol damarları çıkar ama peki ya sonradan bırakırlarsa ne olacak. Yağ olarak vücutta kalıyor diye biliyorum.

 2. Bu adamları görükce merak ederdim sayenizde öğrendim ama tabiki her zaman daha fazla çalışmak olduğunu görüdm

 3. Yazı da belirttiğiniz gibi bence hem genetik hemde kan pompalayarak çalışmanın faydası büyük olabilir. Farklı stiller de çalışmanın daha iyi olacağı kanaatindeyim

 4. sporlar bilinçsiz yapıldığı zaman tehlikeli oluyor. İnternette o kadar boş bilgi varken bize en güzelini sunduğunu için teşekkür ederiz.

 5. Bende o kadar spor salonuna gittim o kadar ağırlık kaldırdım ama kol damarlarım 10 dakika çıkıyordu sonra geri gidiyordu 🙂 güzel bir makale olmuş elinize sağlık.

 6. bende doğuştan bir altyapı olduğu için pek çalışmama gerek yok 😀 şaka gayet güzel bir yazı olmuş sağol admin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.