En Etkili Supplement Kürleri

0
26

Vücut çalışanlar veya spor yapanlar için supplementler en etkili besin takviyesidir. Supplementlerin vücudumuza daha etkili olabilmesi için supplement kürleri uygulayabiliriz. Bu yazımızda vücudunuz için en etkili olan supplement kürlerini sizlerle paylaşacağız.

Gün içerisinde yeteri kadar protein, karbonhidrat ve vitamin alamadığımız için zaman zaman supplementlere başvurabiliriz. Bunlardan bazıları; Whey Protein, Casein Protein, İzole Protein, BCAA, Kompleks aminoasit, Karnitin vs. olarak belirtilebilir.

İlk önce hedefinizi belirlemeniz lazım. Hedefinizi tam olarak belirledikten aşağıdaki maddelerden size uygun olanını seçiniz.

Kilo ve Hacim Alarak Kat Kütlesini Arttırma Kürü

Kilo alarak kas kütlesini arttırmak için karbonhidrat tüketmeniz gerekmektedir. Bunu ister normal yemeklerden yiyerek alabilirsiniz veya supplementlerden takviye alarak yapabilirsiniz. Kilo almamıza yardımcı besin takviyesinin adı Gainer olarak geçmektedir. İçerisinde yüksek miktarda kaliteli karbonhidrat, vitamin ve protein bulunmaktadır

Metabolizmanız çok hızlıysa sadece yemek yiyerek kilo almamız biraz zor olacaktır. Bunun için Gainer kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Genelde Gainer ürünlerinin servis sayısı azdır. Tek servisi tek seferde içerseniz karın bölgesinde bir süre sonra yağlanmaya sebep olabilir. O yüzden 1 servisi 2’ye bölerek tüketmek daha mantıklı olacaktır.

Tüm bu yazdıklarımızın dışında Creatin’de kullanabilirsiniz. Vücutta su tutarak kasların daha irileşmesini ve antrenman sırasında daha güçlü olmanızı sağlar.

  • Supplement Kürü: Gainer, Protein tozu, BCAA, Creatin
  • Kullanım Detayı: Antrenmandan 30 dakika önce BCAA ve Creatin kullanın. Antrenmandan hemen sonra Gainer ve Protein tozu için.
Kas Kütlesi Arttırma Kürü

Kilonuz genel olarak ideal durumda ve kaslarınızın biraz daha büyümesini istiyorsanız farklı bir kür uygulamanız gerekmektedir. Kas kütlesini arttırmak için antrenmanlarda kaldırdığımız ağırlıkların bir tık daha fazlasını kaldırmaya özen göstermeliyiz. Çünkü kasların büyümesi için antrenman sırasında ağırlıkları arttırarak kaslarımızın yırtılmasını sağlarız. Antrenman sonrasında alacağımız protein tozu ile yırtılan kasları tamir ederek daha büyük kas kütlesinin oluşumunu sağlamış oluruz. Tüm bunların yanında günlük kilomuzun 2 katı kadar protein tüketmemiz gerekiyor. Kaslar için protein vazgeçilmez bir bileşendir.

Daha iyi bir antrenman çıkarmak ve ağırlıkları arttırabilmek için Pre-workout (Nox) supplementlerini kullanabiliriz. Bu ürünler metabolizmayı ve kan akışını hızlandırarak antrenman sırasında daha dinç kalmayı sağlayıp yorgunluğu hafifletiyor. Ayrıca patlayıcı güç ** adı verilen gücün ortaya çıkmasını sağlıyor.

Pre-workout ürünlerinde genel olarak Beta Alanin, Taurin, Tirozin, Sitikolin, Kafein, Kolin ve vitaminler bulunmaktadır. Tüm bunlar antrenman sırasında gücümüzü ve odaklanmamızı arttıran temel bileşenlerdir.

** Patlayıcı Güç: Adından da anlaşılacağı üzere patlayıcı egzersizler, kaslara bir patlama hareketi yaptırarak ortaya çıkmış bir egzersiz türüdür. Örnek olarak koşucuların sprint koşularda anlık hızlanması olarak verilebilir.

  • Supplement Kürü: Protein tozu, BCAA, Pre-Workout
  • Kullanım Detayı: Antrenmandan 30 dakika önce BCAA ve Pre-Workout kullanın. Antrenmandan hemen sonra Protein tozu için.
Kilo ve Yağ Verme Kürü

Kilo ve yağ vermek için sadece supplementler yeterli olmayacaktır. Bunun için beslenme düzenimizi ve alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekmektedir. Güç içerisinde daha az karbonhidrat ve yağ içeren besinler tüketmeliyiz. Hamur, Tuz ve şeker tüketmekten olduğunca kaçınmalıyız. Bunları uyguladığımız taktirde supplementler daha etkili olacaktır.

Tüm bunların yanında metabolizmayı hızlandıracak besinlerde tüketebiliriz. Bunlardan bazıları; yeşil çay, kahve(kafein), acı biber ve turunç olarak sayılabilir.

  • Supplement Kürü: Protein tozu, Karnitin (L-Carnitine)
  • Kullanım Detayı: Antrenmandan 30 dakika önce Karnitin kullanın. Antrenmandan hemen sonra Protein tozu için.

** Kilo ve yağ verme supplementlerinde çeşitlik fazladır. Karnitin, CLA ve Termojenik olarak 3 çeşit supplement türü vardır. Bunlardan size en uygun veya en etkili olanını seçerek kürünüzü değiştirebilirsiniz.

Verdiğimiz kürler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kendinize en uygun kürü bulmak için vücudunuzu iyi tanımanız ve analiz etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında supplementler sihirli takviyeler değildir. Sadece supplement kullanarak çok büyük değişiklikler görmeyi beklemeyiniz. Genel olarak beslenme alışkanlıklarınız, gün içerisinde tükettiğiniz besinlere ve antreman stilinize göre vücudunuz gelişir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.