Kardiyo Sırasında Kas Kaybını Önlemek

0
798

Kardiyo Sırasında Kas Kaybını Önlemek

Yaz aylarının yaklaştığı şu dönemlerde birçok sporcu fazla yağlarından kurtulmayı amaçlamaktadır. Özellikle vücut geliştirmeciler için yağ yakımı büyük bir sorundur. Çünkü tüm kış bulk ve ağır antrenmanlar yaparak büyüttükleri kas kütlelerini kardiyo antrenmanları ile kaybetmek istemezler.  Bu nedenle beslenmelerinde, uyku düzenlerinde ve supplementler kombinasyonlarında değişiklikler yaparlar.

Öncelikle belirtmek isterim ki kardiyo antrenmanlarında kas kaybı malesef olmaktadır. Yazdığımız makale kas kaybını en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

1 – Protein Ağırlıklı Beslenin

Amacınız yağ yakmak ise protein içerikli besinler tüketmeye özen gösterin. Protein hem metabolizmanızı hızlandırır ve kasları besler. Böylece kas yıkılmasını en aza indirmiş olursunuz ve daha hızlı yağ yakmış olursunuz.

2 – Yeteri Kadar Karbonhidrat Tüketin

En çok yapılan yanlışlardan biride yeteri kadar kompleks (kaliteli) karbonhidrat tüketmemek.  Özellikle kilo vermek için karbonhidrat tüketmeyen sporcular antrenmanlar sırasında çok çabuk yorulur ve kas kaybı yaşarlar. Bunların yaşanmaması için aşırıya kaçmayacak şekilde kaliteli karbonhidrat tüketmelisiniz.

3 – Çok Geç Uyumayın

Vücut gece daha çok çalışır. Yani kas yapımı ve yağ yakımı biz uyurken vücut tarafından daha hızlı gerçekleşir. Yapılan araştırmalara göre erken saatte yatanlar geç saatte yatanlara göre daha fazla kalori yakmıştır.

4 – BCAA Tüketin

Kaslar için önemli bir aminoasit türü olan BCAA kas yıkılmasını önler, kasların toparlanmasını sağlar ve enerji verir. Özellikle antrenman sırasında BCAA almak kasların yıkılmasını büyük ölçüde önleyecektir. Bu nedenle BCAA tüketmenizi şiddetle öneriyoruz.

BCAA ile ilgili daha detaylı bilgi için ; Bcaa nedir? Nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.