Bcaa nedir? Nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

0
1787

Bcaa nedir Nasıl kullanılır Faydaları nelerdir gym turk

1.)BCAA nedir?

Bcaa, açılımı Branched Chain Amino Acid yani birbirinden ayrılmış amino asit zinciridir.Bcaa’yı oluşturan 3 özel amino asit vardır bunlar Lösin, İzolösin, ve Valin’dir. Bu aminoasitler esansiyel yani vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması gerek aminoasitlerdir.

 

2.)BCAA nasıl kullanılır?

Bcaa supplementleri genel olarak intra-workout (antrenman esnası) ve bir diğeri ise recovery product(antrenman sonrası) olarak kullanılmaktadır. Bcaa kullanımı kişiden kişiye de değişiklik göstermektedir. Bazı sporcular sabah kalkınca veya yemeklerle birlikte içebiliyorlar ama bizim önerimiz aldığınız markaya göre ya antrenman öncesi ya da antrenman esnasında içmek. Bcaa kullanımı sırasında bol su tüketmeniz karaciğeriniz ve böbrekleriniz için iyi olacaktır.

3.)Neden BCAA kullanılır?

Bcaa kas erimesini engellemek ve protein sentezine katkıda bulunmak son olarakta antrenman sonrası yorgunluğa sebep olan laktik asit miktarının azaltılması içinde kullanılır. 

4.)BCAA’nın faydaları nelerdir?

-Bcaa kaybının büyük ölçüde önlemeye yardımcı olur.

-Yağ yakımını destekler.

-Kas onarımında göre alır.

-Laktik asit üretimini azaltarak yorgunluğu azaltır.

-Dayanıklılık ve performansı pozitif yönde etkiler.

-Protein sentezi miktarını arttırır.

 

5.) BCAA’nın Zararları nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda insan vücuduna herhangi bir zararı veya yan etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Fakat uygun dozlarda kullanılmayan bcaa karaciğerin zorlanmasına sebep olur. Onun için lütfen önerilen dozajda kullanınız.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.