BCAA Ne Zaman Kullanılır?

0
774

Daha önceki yazımızdan BCAA’nın ne olduğu, nasıl kullanılması gerektiğini ve faydalarının ne olduğunu anlatmıştık şimdi ki yazımızda ise BCAA’nın ne zaman kullanılması gerektiğini anlatacağız.

Bcaa nedir? Nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

BCAA Ne Zaman Kullanılır?

Genel olarak BCAA’lar antrenman öncesi, antrenman esnasında(intra workout) ve antrenman sonrasında olmak üzere üç farklı şekilde kullanılabilir. Peki ya? Biz hangi şekilde kullanacağız. Arkadaşlar ilk olarak bu kullanım şekli aldığınız BCAA ürünü ile ilgilidir bazı BCAA ürünleri antrenman sonrası alınması gerekirken bazılarını antrenman sırasında almak gerekir. Bu sebeble de lütfen aldığınız ürünün nasıl kullanılması gerektiğini almadan önce iyi araştırınız.

Bu üç farklı kullanım zamanı nasıl olmalı birde ona gözatalım.

Antrenman Öncesi BCAA?

Eğer aldığınız ürün antrenman öncesi bir BCAA ürünü ise antrenmandan yaklaşık 20 dk veya 1 saat öncesinden tükettebilirsiniz. Antrenman öncesi çoğu BCAA ürünü iyi bir antrenman geçirmenizi sağlamaktadır.

Antrenman Sırasında BCAA?

Antrenman sırasında kullanılması gereken bir BCAA ürününe sahipseniz. Zorlu antrenmanlar geçirdiğiniz düşenebiliriz. Özelikle antrenman sonunu getiremeyen sporcular için tavsiye edilen BCAA kullanım şeklidir. Antrenmanın en doruk seviyesine ulaşmadan 3-5 dk önce alıcağınız BCAA sıvısı antrenmanının sonunu getirmenizi sağlayacaktır.

Antrenman Sonrasında BCAA?

Genel olarak en çok kullanılan BCAA şeklidir. İyi bir antrenman sonrası yıpranan kasları tekrar hızlı bir şekilde onarmak ve beslemek için BCAA tüketilen zamandır.

 

Kısa bir özet geçmek gerekirse bizim düşüncemizde antrenman sırasında ve antrenman sonrası BCAA kullanımı en mantıklı şekildir ama kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fakat burada aslında tek önemli kısmı ne zaman kullanılmasından ziyade günlük BCAA ihtiyacının giderilmesidir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.