Casein Protein Kullanmanın Yararları

0
1030

 

Casein Protein Kullanmanın YararlarıBildiğiniz gibi protein tozları 7’ye ayrılır. Bunlar ;

  • Whey Konsantresi
  • Kazein Protein
  • Whey İzolesi
  • Hidrolize Protein
  • Soya Proteini
  • Süt Proteini İzolesi
  • Yumurta Albümini (Yumurta Proteini)

Her protein türünün kendine has yararları vardır. Bu yazımızda ise ” kazein (casein) protein ” türünü inceleyeceğiz.

Protein tozları hakkında çok fazla bilginiz yoksa aşağıda verdiğimiz linkteki makalelerden detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz ;

Protein Tozları Kas Yapar mı? Kasları Şişirir mi?

Protein Tozlarının Yararları Nelerdir ?

Casein Protein Nedir ?

Bu protein türü vücut tarafından zor sindirilir. Süt proteini olarak da geçmektedir. Genelde gece yatmadan 1-2 saat önce içilir. Sindirim süresi 7-8 saat sürdüğü için tüm gece boyunca vücudunuzu besler ve kas gelişiminde önemli rol oynar.  Profesyonel sporcular bu protein türünü oldukça tercih etmektedir.

Casein Proteinin Yararları

Kaslarımızı Korur

Casein proteinin en bilindik özelliği geç sindirilmesidir. Sindirilme süresi ortalama 7 – 8 saat sürdüğü için gece vücudumuzun ihtiyacı olan proteini sağlar.  Aynı zamanda kaslarımızın büyümesine ve kas toparlanmasında büyük rol oynamaktadır.

Ayrıca diyet zamanında yağ ve kilo vermemizde de büyük rol oynar. Bildiğiniz gibi kilo ve yağ verebilmek için metabolizmamızı hızlandırmamız gerekiyor. Casein protein vücut tarafından geç sindirildiği için vücudumuz 7-8 saat boyunca çalışacaktır. Böylece metabolizmamız olduğundan daha hızlı çalışıp kilo ve yağ vermemiz daha kolay hale gelecektir. (Yağ ve kilo vermek için gün içerisinde yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor.)

ABD Boston’da yapılan bir araştırmada zayıflama diyetinde olup whey veya kazein proteini alan gruplarda, kazein proteini kullananların daha az kas kaybına uğradığı gözlemlenmiştir.

Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Bu protein türü en geç sindirilen protein türleri arasındadır. Sindirilme süresi 7 – 8 saat’i bulan bu casein protein ile daha hızlı kilo verebiliriz.

Kilo vermeniz en önemli faktörleri güç içerisinde yedikleriniz ve metabolizma hızıdır. Metabolizmamızı ne kadar hızlandırırsak o kadar kolay kilo verebiliriz. Casein proteinin sindirimi çok uzun sürdüğü için metabolizmamızı hep dinç tutar. Böylece güzel diyet ve cardio ile olduğundan daha fazla kilo ve yağ verebilirsiniz.

Dişlerinizi Korur

Casein protein süt proteinden yapılmaktadır. Bu nedenle içerisinde önemli miktarda kalsiyum ve sütte bulunan yararları mineral ve vitaminler bulunmaktadır.

İçerdiği kalsiyum, vitamin ve mineraller ile diş minesini çürümelerden ve aşınmalardan korur. Aşınmış diş minelerinin onarımında rol oynar.

Kolon Sağlığınıza İyi Gelir

Avustralya’da yapılan bir araştırmada bilim adamları çeşitli proteinlerin kolon sağlığına etkisini araştırdı ve süt proteinlerinin, et veya soya proteinlerine göre kolon sağlığına daha iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu araştırma casein protein kullanımının yararlarını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.