Karbonhidratların Sporcular İçin Önemi

0
1003

Karbonhidratların Sporcular İçin Önemi gymturk2 com kopya

Öncelikle sporcular için önemini açıklamadan önce karbonhidrat nedir ve nerelerde bulunur bunlardan bahsedelim. Aslında ciddi anlamda her canlı için önemli olan karbonhidratlara bazen hak ettiği değer verilmemektedir.

Karbonhidrat nedir sorusuna gelecek olursak karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan organik bileşiklerdir. Karbonhidratlar insanlarda glikojen olarak depo edilmektedir. Yapıya katılmazlar. Bunları yapılarına göre 3 gruba ayrılırlar.

Bunlar monosakkarit, disakkarit ve polisakkaritlerdir. Karbonhidrat çeşitlerinden ise ilk olarak glikozu ele alalım. En basit şeker olarak bilinir ve bitkilerdeki fotosentez olayı sonucu oluşurlar. Glikozun fazlası hayvanlarda glikojen bitkilerde ise nişasta olarak depo edilir. Nişastaya gelecek olursak yalnızca bitkilerde depo edilir. Çok sayıda glikoz molekülünün bir araya gelmesinden oluşur. Hayvanlar Nişastayı sindirimle glikozu dönüştürerek kullanabilirler. Selüloz ise bitki, mantar ve bakteri hücrelerinde hücre zarı dışında bulunan hücre çeperidir. Son olarak glikojene gelirsek hayvan ve mantar hücrelerinde fazla glikozun depo şeklidir. Yani kandaki glikoz azalınca glikojen glikoza dönüşerek kana karışır.

Vücudumuzun günlük karbonhidrat ihtiyacı vardır. Genellikle çok zayıf olan insanlarda karbonhidrat eksikliği görülmektedir. Yani harcadıkları oran aldıklarından daha fazladır. Bu nedenle bazen kilo almak isteyen insanlar karbonhidrat tozlarına başvururlar. Ancak bunların gıda değil gıda takviyesi olduğu unutulmamalıdır.

Peki nerelerde bulunurlar dediğinizde şöyle açıklayabiliriz: Yulaf, tam tahıllı ekmek, yeşil sebzeler, taze meyveler, esmer pirinç, patates vs. Bunlar doğada bulunan karbonhidratlardır. Son yıllarda karbonhidratlar hakkındaki görüşler değişiklik göstermektedir. Bazıları diyet listelerinde yer verirken bazıları ise kesinlikle kaçınırlar bundan. Bunları basit ve kompleks karbonhidratlar olarak ayırmak mümkündür.

Kompleks karbonhidratlar genellikle iyi dediğimiz gruptadırlar. Çünkü bunlar daha az kalori ile size yardımcı olurlar. Basit karbonhidratlar ise kötü dediğimiz kategoridedir çünkü daha çok kalori ile yağa dönüşürler.

Tüm bu iyi ya da kötü tepkileri bir tarafa bırakırsak kesin olan bir şey var ki o da insan vücudunun karbonhidratlara ihtiyaç duyduğudur. Sporculara da tabi ki faydaları dokunmaktadır tabi doğru kullanımları sonucunda. Bu nedenle karbonhidratların fazla kullanılması sonucunda insanda fazla kilo yapacağı da unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.