Protein Tozlarının Yararları Nelerdir ?

0
889

Protein Tozlarının Yararları

Hemen hemen herkesin aklında olan  “Protein tozlarının yararları nelerdir ?” sorusunu açıklamaya ve cevaplandırmaya çalışacağız.

İlk önce protein tozunu kimler kullanır, ne için kullanır, ne sıklıkla kullanılır ve ne zaman kullanılır sorularını cevaplandırmamız sizlerin daha bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

Protein Tozlarını Kimler Kullanır ?

Protein tozlarını; vücut geliştirme, fitness ve kilo vermek isteyen kişiler kullanır. Bunların dışında kilosunu ve kas kütlesini korumak amacıyla kullanan kişilerde vardır. Bu tozlar besin takviyesidir ve hiçbir zaman gerçek besinin yerini tutmaz.

Protein Tozları Ne İçin Kullanılır ?

Bu besin takviyeleri genelde spor sonrası kullanılır. Spor sonrası alınan protein tozları piyasada Whey(Hızlı Sindirilen) adı altında geçer. Antrenman sonrası yorulan kaslarımı tamir etmek amacı ile alınır ve kana hızlı karıştığından kas büyümesinde önemli rol oynar.

Protein Tozu Çeşitleri

  • Whey Protein : Kana hızlı karışır. Genelde antrenman sonrası kullanılır.
  • Hidrolize Protein : Kana en hızlı karışan protein çeşididir. Konsantre whey proteini veya izole whey proteininden üretilir ve antrenman sonrası kullanıma uygundur.
  • İzole Protein : En saf protein çeşididir. Protein oranı genelde %90 veya üzerindedir.
  • Casein Protein : Süt proteini olarak da bilinir. Kana geç karışır. Özellikle akşam saatlerinde içilir böylece tüm gece vücudumuzu besler.Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu

Protein Tozları Yararları

 

Protein tozlarının vücuda yararı vardır özellikle herhangi bir spor dalıyla uğraşanların günlük protein ihtiyacını karşılaması gerekir. Bunu protein tozları ile kolay şekilde karşılayabiliriz. Özellikle bazı protein tozlarının içinde ki vitaminler, BCAA ve Glutaminler kasların gelişmesinde büyük rol oynar.

Burada dikkat etmemiz gerek günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını protein tozlarından karşılamanız. Tekrar söylüyoruz protein tozları antrenman sonrası ve doğru beslenme yapmadığınız öğünlerde kullanılır.

Protein Tozları Zararlı Mıdır ?

Kesinlikle hayır. Ama fazla protein almak karaciğerde yağlanma yapabilir. Bu nedenle günlük almamız gereken protein miktarını hesaplayıp ona göre protein almalıyız.

Vücut geliştirenler için bu miktar ” Kilo x 2 = Günlük Almamız Gereken Protein Miktarı ” formülü ile bulunur.

Protein Tozları Nasıl Kullanılır ?

Protein tozları başlangıç seviyesinde ki sporcular için antrenman sonrası kullanılır. Ancak orta veya ileri derecede sporcu iseniz sabah kahvaltıda da içebilirsiniz. Kana daha hızlı karışması için su ile karıştırarak içilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.