İleri Seviye Bacak Antrenmanı Nasıl Yapılır?

0
205

Çağımızın en önemli sorunlarından biri hareketsizliğe bağlı olarak gelişen şişmanlık onunda ilerisi Obezite dediğimiz hastalıktır. Özellikle çok hareketli olmayan işlerde home ofis çalışan kişilerde özellikle şişmanlık ve aşırı kilolar hep sorun olmuştur. Günümüzde her 10 kişiden 6 kişi ya çok şişman ya da fazla kilolarında şikayetçi. Hal böyle olunca spor ve egzersiz yapmak kaçınılmaz oluyor. Bunun için spor yaparken cross-fit ,  Body building yani vücut geliştirme , fitness gibi sporlara rağbet artmıştır. Özellikle spor salonlarının bu anlamda sayısı her geçen gün artmaktadır. Fitness’e değinecek olursak özellikle kol gövde ve bacak hareketlerinden oluşan bir bütünün adıdır diyebiliriz. Bizleri ilgilendiren konu bacak hareketleridir. Çünkü spor salonlarında bacak hareketlerini bazıları sadece makinelerde leg press yaparak sonlandırıyor.

protein-shalk-neise-yararBacak Hareketleri Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Bacak hareketleri öncelikle sadece makinelerde yapılan leg press ve üst kas gruplarını çalıştırmak değildir. Aslında ayak kaslarını çalıştıran aletler olmadan da ileri seviyede bacak kaslarını geliştirebiliriz. Peki, bu bacak hareketleri nelerdir ? Bunları inceleyelim:

SQUAT HAREKETİ: Squat hareketinde ellerimizi enseye bağlıyoruz. Ardından bacaklarımızı iki omuz boyu genişliğinde açıyoruz. Yere yarım oturup kalkıyoruz. Bu egzersiz çalışmasını 3 set halinde 8-10 kez yapabiliriz.

Şınav pozisyonunda bacakların çalıştırılması: Şınav pozisyonu alıyoruz bacaklarımızı birleştiriyoruz. Bacaklar bitişik bir şekilde oturur pozisyona gelecek şekilde ellerimize öne doğru alıyoruz ve tekrar geri yerine alıyoruz. Yani çift bacak ileri ve geri yapıyoruz. Bunu 10-15 kez tekrarlayabiliriz.

Ayakta egzersiz hareketleri : Ayakta sıçrayarak yapılan egzersizleri de tüm bacak kasları çalışır. Ayakta ileri geri çapraza olduğumuz yerde adım çalışması yaparak bacak kaslarımızı etkin bir şekilde çalıştırabiliriz. Bunun yanında yan yatış pozisyonunda ve sırt üstü yatarak bacaklarımızı havada ileri geri hareket ettirerek 2-3 setler halinde bacak kaslarımızın hepsinin çalışmasını sağlayabiliriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.