Magnezyum Hangi Besin Maddelerinde Bulunur, Zayıflatıcı Özelliği Var Mıdır?

0
226

Magnezyum, vücut tarafından üretilmeyen ve dışarıdan gıdalarla alınan önemli bir mineraldir. Kemiklerin gelişimi için oldukça önemli bir rol üstlene magnezyum, kalsiyumla birlikte çalışır. Ayrıca vücutta bulunan magnezyumun bir kısmı kaslarda depolanır.

Magnezyumun vücuda alınması için gerekli olan besinler bulunur. Bu besinlerin çok büyük bir kısmı yeşil sebzelerdir. Bazı hastalıklardan dolayı, yeteri kadar magnezyum alsanız bile, vücudunuzda eksikliği görülebilir. Bu durumda ilaçlar ile takviyesi sağlanır.

magnezyum-besinMagnezyum nasıl tüketilmelidir;

Vücudumuz için çok önemli olan bu mineralle ilgili merak edilen konu magnezyum nasıl tüketilmelidir şeklindedir. Magnezyum bakımından zengin olan sebzelerin haşlanması yada buharda pişirilmesi gerekir. ancak haşlanan sebzeler bile bu mineralin %30 oranında kaybolmasına neden olur. Bu nedenle uzmanların tavsiyesi magnezyum içeren sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi yönündedir.

İçinde magnezyumun bol miktarda bulunduğu besinler; baharatlar, yeşil yapraklı sebzelerin tamamı, ay çiçeği ve kabak çekirdeği, keten tohumu, tahin, susam, kaju, badem, kakao ve kepek olarak sıralanabilir.

magnezyum-besin-sporMagnezyumun etkileri;

Bayanların en çok merak ettiği sorulardan biri de magnezyum zayıflatır mı şeklindedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar magnezyumun, bayanların özellikle adet dönemlerinde aşırı tatlı yeme isteklerini ortadan kaldırdığına, karbonhidrat alımını engellediğini ve vücuttan ödem atılmasını sağlandığını kanıtlamıştır. Ayrıca magnezyum, kilo kontrolü sağlanmasında büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle günlük almanız gereken magnezyum miktarını bilerek vücuda alımını sağlarsanız, zayıflamanıza yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.