Gaspari Glutamine

0
1581

gaspari_glutamine_300-gymturk

Özellikle spor sonrası yıpranan kasların onarılması ve yeni kas oluşumu için büyük önem taşıyan glutamin’nin yararlarını saymakla bitmeyecek gibi, bu yazımızda da glutamin içeren Gaspari Glutamine ele alacağız. 2001’den bu yana bu pazara hizmet veren gaspari’nin en dikkat çeken özelliği kurucusu olan Rich Gaspari’ndir. Çünkü oda eski bir vücut geliştirme sporcularından birisidir.

1) Ürün İçeriği

Gaspari Glutamine 300 gram dan oluşan bir glutamin ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir servis miktarı 5 gramla oluşmakla birlikte toplamda ise 60 servis sayısı bulunmaktadır. Bu  miktar sayesinde uzun süre kullanım sunan Gaspari Glutamine bu özelliği ile diğer glutaminlere göre kendini bir adım öne atmaktadır. İçeriğinde ise 5 gram glutamin bulunmaktadır. Bu ise genel glutamin ürünlerine göre ortalamaya yakın bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır.

% Günlük Değer**
Servis Miktarı : 5 Gram
Glutamine (Mikronize) 5g **
** Günlük değerler saptanamamıştır.

2) Tat & Çözünürlük

Çoğu glutamin ürünündeki gibi bu üründe de herhangi bir aroma bulunmamaktadır. Aromasız olması kötü gibi gözükse de kullanım açısından herhangi bir olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Kullanım kolaylığı ise toz formda bulunan Gaspari Glutamine hem taşıma hemde kullanım açısından gayet kolaydır.

3) Kullanım Tavsiyesi

Orta Seviye

200 ml su ile 1 tatlı kaşığı Gaspari Glutamine’i karıştırıp antrenmanlardan önce veya antrenmandan sonra almanızı tavsiye ediyoruz.

İleri Seviye

200 ml su ile 1 tatlı kaşığı Gaspari Glutamine’i karıştırıp antrenmanlardan önce , antrenmandan sonra almanızı tavsiye ediyoruz,ek olarak yatmadan önce de kullanabilirsiniz.

4) Fiyat

Genel olarak glutamin ürünleri her zaman makul fiyatlarda piyasa da bulunmaktadır. Bu üründe pazardaki ortalama fiyat ile aynı seviye de yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.