Amino Asitler Spordan Ne Kadar Önce Alınmalı?

0
196

Bu sorunun cevabına bakmadan önce aslına bakarsanız amino asit ne olduğunu bir anlamak gerekir. Amino asitler kısaca proteinlerin yapı taşlarıdır diye tanımlayabiliriz. Proteinler ise insan vücudunu oluşturan yapı taşlarıdır. Aslına bakarsanız amino asit dediğimiz şey vücuda giren proteinin ufak parçalara ayrılmış halidir. İşte amino asitler bu neden ile vücut için oldukça önem taşıyan değerlerdir.

amino-asitKasların oluşumunda ya da hasarlı kasların daha hızlı iyileşmesinde, sindirim sisteminin güçlenmesinde, vücut direncinde, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde oldukça önemlidir.

Vücutta özellikle kas dokularının güçlenmesine yardımcı olması sebebi ile vücut geliştirme ile ilgilenenler ya da ağır düzeyde spor yapanlar için oldukça önem taşır.

Amino asit eksikliği özellikle dengesiz beslenme ya da düzenli hazırlanmadan yağılmış diyet sonrasında karşımıza çıkar. Dengeli beslenme sayesinde düzenli alınan amino asitler hücrelerin yenilenmesini sağlayacağı için erken yaşlanmanın da önüne geçilmiş olunur amino asitler sayesinde.

Peki amino asitle spordan ne kadar süre önce kullanılmalıdır esas sorumuz bu? Vücut için ciddi bir enerji kaynağıdır amino asitler.

Bir sporcu için kullanılacak amino asitin en ideal kullanım zamanı spordan hemen önce ya da spor esnasında alınması olacaktır. Yine kahvaltıdan önce alınan amino asitlerde sporcular açısından oldukça iyi bir zamanlama olacaktır. Fakat kullanılan bu amino asit takviyelerinin dozu kiloya göre ayarlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.