Kompleks Protein Nedir ?

0
963

kompleks protein gymturk 021215Bir protein tozu almaya karar verdiğimizde hep karşımıza çıkan kompleks protein tozları nedir bu yazımızda onu ele alacağız.

İlk olarak kompleks kelimesini düşünecek olursak bir birinden farklı parçaların birleşmesi ile oluşan bir bütün diyebiliriz. Burdan yola çıkarak aklınızda yavaş yavaş kompleks proteini oturduğunu düşünüyorum peki ya biraz daha detaya inecek olursak bu kompleks protein tozları neyin nesidir?

Kompleks protein tozu birden fazla protein çeşitinin karşımı ile oluşan bir proteindir. Bunlar whey(peynir altı suyu), yumurta proteini, süt protein(kazein) ve soya proteini olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu saydığım protein çeşitleri hepsinin emilim süresi birbirinden farklıdır ve bu farklı proteinler bir araya gelmesiylede kompleks protein ortaya çıkmatadır genel amacı kısa ve uzun süreli protein ihtiyacınızı tek seferde gidermektir. Farklı emilim süreleri ise kas yıkımının bir kısmını engellediğini söyleyebiliriz.

Kompleks Protein İçeriğindeki Proteinler 

1. Whey Proteini  

Hızlı emilime sahip yüksek kaliteli bir proteindir. Kasları ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için idealdir. Antrenman sonrasında kas gelişimini destekler.

2. Kazein (Süt proteini)

Yavaş emilimi sayesinde kaslara uzun süreli amino asit desteği sağlar. Kas yıkımını önlemeye yardımcı olur. Uzun süreli tokluk sağlar.

3. Yumurta Beyazı Proteini (Albümin)  

Orta hızda bir emilime sahiptir ve sağlık açısından mükemmele yakın bir amino asit profili vardır. Yağ, kolesterol, şeker ve laktoz içermez.

4. Soya Proteini

Pitoöstrojen yönünden zengin, bitkisel kaynaklı bir proteindir. Vejetaryenlerin ve veganların kullanımı için uygundur. Whey proteini gibi tüm temel amino asitleri içerir ve emilimi hızlıdır.

Araştırmalar Sonucu Kompleks Protein

2014 yılında Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, spor yaptıktan sonra tüketilen soya, whey ve kazein proteini karışımından oluşan bir kompleks proteininin, tek başına whey proteini tüketmeyle kıyasla, kaslara 1 saat daha fazla amino asit desteği sağladığı ortaya çıkmıştır.

Bu klinik araştırmada 19 genç yetişkinden oluşan grubun bir kısmı, yoğun direnç egzersizlerinden 1 saat sonra %50’si kazein, %25’i whey ve %25’i soya proteininden oluşan 19 gr. kompleks (blend) protein tüketmiş, grubun geri kalanı ise 19 gr. whey proteini tüketmiştir. 5 saat boyunca kas biyopsisi yapılarak takip edilen deney grubunda, kompleks protein tüketen kişilerin kaslarında daha uzun süre protein sentezlendiği ve daha az kas yıkımı tespit edilmiştir. Bu da daha uzun süreli kas yapımı ve daha güçlü kaslar anlamına gelmektedir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ne göre izole soya proteini, whey proteini ve kazein proteininin üçü de besin değeri olarak tam proteinlerdir ama hepsi farklı sindirilme hızlarına sahip olduğu için, amino asit salgılama hızları da farklıdır. İşte bu yüzden kompleks protein tüketmek, kaslarda kısa ve uzun süreli yıkımı önlemek açısından önemlidir. Tüketiciler tat olarak da kompleks proteinleri daha fazla tercih etmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.