Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

0
953

yağ yakımı hızlandıran besinler gymturkSporcular için yağ yakımı denildiğinde ilk akla gelenler çoğu zaman yağ yakıcı supplementlerdir ama günlük yediğimiz içtiğimiz çoğu doğal besin yağ yakımımızı artırdığından haberiniz bile olmayabilir. Ama tabiki sadece bu besinleri tüketterek oturduğunuz yerden yağ yakımı uzun bir zaman alacaktır eğer ki bu besinleri tüketterek yapacağınız spor aktiviteleri sizi kısa zamanda istediğiniz bedene kavuşturacaktır. Şimdi sırasıyla bu yiyecek ve içecekleri tanıyalım.

1) Yeşil Çay

Araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığını ve vücutta yağ yakımını tetiklediğini göstermiştir. Enerji artışıda sağlayan yeşil çay bunun yanında kanserden koruyucu ve kalp hastalıklarını önleyen maddeler içerir. Bol miktarda içerdiği kafein ve kateşin sayesinde vücutumuzda kan akışını hızlandırır bu sayede yağ yakımı başlangıcını yaratır hemde daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Termonejik bir doğal yağ yakıcıdır. Sabah kalktığınızda aç karnına içeceğiniz bir bardak yeşil çay uykuda oluşan açlığı elle alarak harika bir yağ yakım yaratabilir. He gün içilen 2 fincan yeşil ay 30-40 kolari yakılmasını sağlar.

2) Greyfurt

Araştırmalara göre düzenli olarak yemeklerde tüketilen yarım greyfurt veya 150 ml greyfurt suyunun 2 haftada 2 kilo verdirdiğini göstermektedir. Greyfurtta bulunan inositol, doğal bir yağ yakıcıdır ve greyfurttaki acı tadı sağlayan madde ise metabolizmayı hızlandırarak yağları kolayca parçalar.

3) Su

İlk gördüğünüzde yok artık canım desenizde. Eğer günlük yeterince su içmiyorsanız yağ yakımınız ve metabolizmanız inanılmaz yavaşlar. Ayrıca aç su içmek gün içinde size yorgunluk yaratabilir. Günde içeceğiniz  minimum 1.5 litrelik su metabolizmanızı %30 oranında hızlanmasına ve yağ yakımına yardımcı olacaktır

4) Süt

Süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun yağ yakımını artırarak zayıflamaya yardımcı olduğu araştırmlara sonucu kanıtlanmıştır. Burada dikkat etmeniz gereken şey light sütlerdir.

Düşük kalorili diyet ile beslenen iki gruptan birinci gruba yüksek kalsiyum içerikli diyet ikinci gruba düşük kalsiyum içerikli diyet verilmiştir. Birinci grupta kalsiyumun kalsitirol hormon dengesini düzenlemesinden dolayı daha fazla ve daha hızlı kilo kaybı görülmüştür. Ayrıca bu grupta ağırlık kaybını bel kitlesinden olması dikkat çekmiştir. Günlük 1000-1300 mg kalsiyum tüketimi kilo kaybını 2 kat artırmaktadır. Bu da yaklaşık 600 ml süt ve süt ürünlerine denk gelmektedir.