Bir Sporcu İçin Vazgeçilmez 2 Yiyecek

0
342

Spor yapan biriyseniz, düzenli bir hayatınız varsa güzel, hoş vücutlara kavuşmanız kaçınılmaz olacaktır. Vücudunuza uygun hareketler, egzersizler yapıyorsunuz, düzenli bir hayatınız var fakat sadece bunlar yetmez. Spor bir yaşam biçimidir. Spor bir bütünlük ister. Düzenli uyku, düzenli spor, düzenli ve dengeli beslenmek. Birçok sporcu bazı supplementler ve protein tozları kullanarak vücut geliştirmeye çalışır. Fakat sadece bunlar yetmemektedir. Ebette ki düzenli ve dengeli beslenmeli, her gıdadan kararınca yemelisiniz.

1. Bir Sporcu İçin Öncelikle Süt ve Süt Ürünleri

 sporcu-yiyecekleriiiiii49357019Bir sporcu öncelikle kendisine bazı supplementler ürünleri edinmiş olabilir. Protein tozları kullanmak size etkili sonuçlar verebilir fakat bu ürünlerden çok aşırı tüketmeniz sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bunun için protein kaynağı olan pek çok süt ve süt ürününü de spor yaparken mutlaka tüketmelisiniz. Bir sporcu için vazgeçilmez yiyeceklerden ilki; süttür. Bundan sonra ikinci olarak bol bol yumurta tüketmelisiniz. Üçüncüsü; kırmızı ve beyaz et tüketmelisiniz. Dördüncü olarak tam tahıllı ekmek yahut makarna yemelisiniz ki bir sporcu için karbonhidrat da oldukça gereklidir.

2. Diğer Vazgeçilmezler ise Meyve ve Sebzeler

sporcu-yiyecekleriiiiii4935701933Bir sporcu gerekli supplementler alarak aminoasit ve vitaminleri kullanmış olur. Protein tozları ve bu vitamin kaynaklarından sonra elbette ki doğal meyve ve sebzeleri tüketmelisiniz. Tüketeceğiniz beşinci yiyecek ise; muz vs. taze meyvelerdir. Altıncı sıraya bol lifli elmayı koyabilirsiniz. Yedinci sıraya C vitamini kaynağı olan portakal getirilebilir. Sekizinci sırada ise tüm meyvelerin taze sıkılmış olan suları olmalıdır. Dokuzuncu sırada yeşil yapraklı sebzeler vardır ki; bol bol salata tüketmelisiniz. Salatanız yağsız ve tuzsuz olmalıdır. Onuncu sırada ise işlenmemiş kuruyemişler olmalıdır. Oldukça faydalı olan kuruyemişler, spor yaparken vücudunuza oldukça büyük bir destek vereceklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.