Supplementler Nedir? Nasıl Kullanılır?

9
1659

Gymturk ailesi olarak bize en çok gelen sorulardan bir kaçı olan supplement nedir ve nasıl kullanılır sorularına bu yazımızda, genelde en çok kullanılan supplementleri anlatarak cevap vereceğiz.

Arkadaşlar supplementler genel olarak sporcuların ek olarak kullandıkları bir gıda takviyesidir. Yani bir gıda veya besin değildir sadece gıda takviyesidir. Yeteri kadar alınamayan bazı maddeler bu ürünler sayesinde dışarıdan direkt olarak alabiliriz. Şimdi sırasıyla bazı supplementlerin ne olduğuna ne nasıl kullanıldığına geçelim.

Supplementler-Nedir-Nasıl-KullanılırProtein Tozları

Belirli bir seviyeye yaklaştıkça tüketimi en çok artan protein değeri bazı supplementler yardımı ile günlük alınması gereken seviye ye ulaşmak için kullanılan bir supplementtir. Protein tozları genel olarak whey ve kazein olarak ikiye ayrılmaktadır.

1) Whey Protein

Whey proteinler peynir altı suyu protein olarak da geçmektedir. Kana en hızlı karışan protein türü olduğu için spor yapan kişiler tarafından en çok tercih edilen protein türüdür.

Whey Protein Ne Zaman Kullanılır?

Özellikle yoğun antrenmanlar sonrası kasların en çok proteine ihtiyaç duyduğu zamandır. Bu zamanı da en hızlı şekilde whey protein tozları gidermektedir. Hızlı emilim sağlayan whey protein antrenman sonrası yaşanabilecek kas yıkımını engeller.

Whey Protein Nasıl Kullanılır?

Antrenman sonrası maksimum etki sağlamak için whey proteini su ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

2) Kazein Protein

Kazein protein yani süt protein diğer proteinlerin aksine daha çok uzun süre emilim ve sindirim sağlamaktadır. Özellikle ramazan ayında tercih edilecek en iyi protein tozudur.

Kazein Protein Ne Zaman Kullanılır?

Kazein proteinler daha çok gece yatmadan önce veya yeteri kadar protein alamadığımız zamanlarda kullanılan bir protein tozudur. Ramazan ayında ise sahur zamanında en iyi alınacak protein türüdür.

Kazein Protein Nasıl Kullanılır?

Uzun süre emilim sağlayan kazein proteini özellikle süt ile kullanıldığında sindirim süresinde ekstra uzunluk sağladığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Su ile kullanıldığında da uzun emilim süresine sahiptir.

BCAA

Yeni kas oluşumu ve yıpranan kaslara birebir etki gösteren BCAA amino asiti, Lösin, Valin ve İzolösin amino asitlerinin birleşmesi ile oluşan bir amino asit türüdür. BCAA’nın diğer amino asitlerden farkı ise karaciğer yerinde kaslarda depolanabilmesidir. Bu nedenle de kaslara ve kullanan sporculara önemli miktarda ATP şeklinde enerji sağlamaktadır.

BCAA Ne Zaman Kullanılır?

BCAA’lar kullanılan markanın içeriğine göre ne zaman kullanılacağı değişkenlik göstermektedir. Bazıları antrenman öncesi, bazılar antrenman sırasında, diğerleri de antrenman sonrası kullanılmaktadır. Bu nedenle pek fazla bir şey söylemek mümkün değil. Kullandığınız ürünü sitemizde aratarak o ürünün incelemesinde nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA ürünleri tablet ve toz formda bulunan supplementlerdir. Tablet formdakiler sıvı ile birlikte alınmalıdır. Toz formdakiler ise 250-350 ml su ile alınması önerilmektedir.

Glutamin

Glutamin yoğun antrenman dönemlerinde kaslardaki depolarda ciddi bir azalma yaşanır. Bu azalma sonucu bireyde halsizlik, güçsüzlüğe yol açar. Bunları yaşamamak için antrenmandan hemen sonra kaslardaki depoları normal düzeye getirmek için glutamin önemli bir amino asit çeşitidir. Antrenman sonrası oluşabilecek kas yıkımını durdurmak adına glutamin alımı önemlidir.

Glutamin Ne Zaman Kullanılır?

Glutamin de BCAA gibi ne zaman kullanılacağı supplementler göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak antrenman sonrası ve yatmadan önce bir çay kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Ama yine de detaylı bilgi öğrenmek istiyorsanız alacağınız veya kullandığınız glutamini sitemizde aratarak ne zaman kullanıldığı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Glutamin Nasıl Kullanılır?

Glutamin supplementlerinde iki çeşit kullanım biçimi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi tablet formda olan bir diğeri ise toz formda bulunan glutaminler. Toz formda olanlar için 250-350 ml su ile karıştırarak alabilirsiniz. Tablet formunda ise 1-2 bardak su ile almanız önerilir.

L-Karnitin 

Vücuttaki yağlarda görev alan L-Karnitin, Yağ aktarılmasında görev alarak, hücrelerde bulunan yağın yakılmasını ve enerjiye dönüştürülmesini sağlamaktadır. Özellikle bulk dönemi yağsız bir kütle kazanmak için kullanılabilecek bir supplementtir. Bunun yanında kardiyolar ile zayıflamak içinde kullanımı mümkündür.

L-Karnitin Ne Zaman Kullanılır?

L-Karnitin kullanımı için en iyi zaman biri antrenman öncesidir. Antrenmanlardan yaklaşık 30-50 dakika önce alınması önerilir. Günlük ortalama 1000 ile 3000 mg arasında kullanabilirsiniz.

L-Karnitin Nasıl Kullanılır?

L-Karnitinler tablet formda ve sıvı formda olabilir. Tablet formdakiler için belirli ürünlere göre değişmektedir. Sıvı formdakiler ise belirli ölçek yardımı ile tüketilmelidir yanında herhangi bir su gibi sıvı kullanımı söz konusu değildir.

Kilo ve Hacim (Gainer)

Kilo ve hacim aldıran ürünlerin içerisinde kompleks karbonhidrat bulunur. Bunun yanında protein, vitamin ve mineraller de oldukça bulunmaktadır. Kompleks yani kaliteli karbonhidrat sporcular için büyümenin şifresi olan bileşendir. Eğer kaliteli kas kütlesi yapmak istiyorsan kaliteli karbonhidrat tüketmemiz şart. İşte burada kilo ve hacim supplementleri devreye giriyor. Bu ürünlerin içerisinde bulunan kaliteli karbonhidrat alacağımız kilonun büyük bir kısmını sadece kas olarak almamızı sağlıyor. Böylece yağlanma en aza inmiş oluyor.

Gainer Ne Zaman Kullanılır?

Bu ürünler antrenmandan 1,5 – 2 saat önce ve sabah kalkınca ürünün önerilen servis miktarı kadar kullanılır. Fazla ölçek almak veya tüketmek yağlanmamıza sebep olabilir.

Gainer Nasıl Kullanılır?

Su veya süt ile önerilen servis miktarı kadar kullanılması önerilir. Süt ile tükettiğimizde kalorisi daha fazla olarak daha çok hacim almamazı sağlar.

Kreatin / Creatine

Kreatin vücudumuzda hareketlerimiz için ihtiyacımız olan enerjiyi en kısa sürede üretmeye olanak sağlar. 30 saniyenin altında olan kısa ve patlayıcı aktivitelerde çok önemli rol oynar. Örneğin futbolcuların attığı sprint patlayıcı aktivite olarak nitelendirilebilir.

Kreatin Ne Zaman Kullanılır?

Kreatin antrenmandan önce veya sonra alınması önerilir.

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin ilk kez kullanacaksak kreatin yüklemesi yapmamız gerek. Kreatini kullanamaya başladığımız ilk hafta kilo başına 3000 miligram kreatin almamız gerekmekte. Bu evreye kreatin yüklemesi veya kreatin depolama evresi denmektedir. Diğer haftalarda ise kilo başına 1000 miligram alınması önerilir. Bu evreye de dengeleme evresi denilmektedir.

Örnek olarak kilosu 80 olan bir sporcunun yükleme evresinde 24 gram kreatin, dengeleme evresinde ise 8 gram kreatini su ile alması gerekmektedir.

Performans Arttırıcılar (Pre-Workout)

Performans arttırıcı ürünler antrenman sırasında daha iyi odaklanarak ve daha iyi enerji vererek antrenmanımızın daha verimli geçmesini sağlıyor. Ayrıca kan pompalama hızını ve metabolizmayı arttırarak enerji düşüklüğünü azaltıyor. Bunun yanında yorulma hissini devre dışı bırakarak antrenman boyunca yüksek dinçlikte çalışmamıza olanak veriyor.

Performans Arttırıcı Ne Zaman Kullanılır?

Antrenmandan 30 dakika önce su ile önerilen ölçek kadar almalıyız. Fazlası kalp çarpıntılarına sebep olabilir.

Performans Arttırıcı Nasıl Kullanılır?

200-250 ml su ile kullanılması önerilir.

Sporcu Vitaminleri

Sporcu vitaminleri içerisinde bulunan güçlü mineral ve vitaminler ile gün boyu zinde kalmamıza olanak sağlıyor. Bunun yanında kaslarımızın gelişmesinde ve kas yorgunluğuna iyi gelerek daha iyi antrenman yapmamamızı sağlıyor.

Sporcu Vitaminleri Ne Zaman Kullanılır?

Sabah tok karna önerilen tablet kadar kullanılır. Genelde bu ürünler tablet formda olmakta.

Sporcu Vitaminleri Nasıl Kullanılır?

Önerilen tablet kadar kullanıldıktan sonra gün boyu bol bol su tüketilmesi gereklidir. Bunun yanında aldığımız vitamin nedeniyle idrar renginde değişiklik olabilir.

9 Yorumlar

  1. Çok detaylı bir konu olmuş hocam elinize sağlık. Kullanımı doğru şekilde olduğu sürece bence bir sıkıntı yok.

  2. Çok detaylı bir makale olmuş. Bazılarını kullanmaya yeni başlamış arkadaşlarım var. Bakalım onlarda bir değişiklik görürsem bende almayı düşünüyorum 🙂

  3. Kullanmayı bıraktıktan bir süre sonra vücut ta ki sarkıntılar görünüşünnüzü çok kötü yapabilir Pek önermem açıkcası

    • Dediğiniz olay hızlı bir şekilde kilo vermek veya kısa sürede büyük kas kaybı yaşandığı zaman oluyor. Dediğinizin olayın supplementler ile ilgili hiç bir bağlantısı yoktur. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

  4. Güzel ve yararlı bir yazı olmuş eline sağlık admin . Bu işlere yeni başlayan biri olarak baya bilgilendirici.

  5. Bence çokta yarayışlı bişey değil sonucta dışarıdan müdahale oluyor ve kullanmayı bırakıncada etkisi gidebilir

  6. suplement destekleyici kullanımını iyi anlatmışsınız, bilinçsiz kullanımlara az da olsun fayda sağlayacağına inanıyorum. unutmayalım destekleyici maddeler önemli olsada fazlası sağlığınız için tehlike oluşturmakta lütfen dozunda almaya dikkat edelim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.