Spor Yaparken Doğru Bilinen 5 Yanlış

1
333

1. Spor İçin En İyi Zaman

     Spor yapmaya başladınız ve sağlıklı, fit bir vücudunuz olmasını istiyorsunuz, bunu için gerekli tüm şartları sağlamaya çalışıyorsunuz. Örneğin size uygun egzersizler buldunuz, vücudunuzun istediğiniz bölgesine odaklanıp o yönde egzersiz yapıyorsunuz, bir de sizin için gerekli olan supplementler ve protein tozları kullanıyorsunuz. Fakat her şey bundan ibaret değil maalesef. Spor için en doğru zamanın sabah saatleri olduğu söylenir. Fakat sanılanın aksine bu doğru bilinen yanlışlardandır.

spor-yapma36771662. Spor Yaparken Protein Almanın Önemi

     Birçok insan spor yaparken çok fazla supplement kullanmaya çalışır; protein tozları kullanımını, aminoasit, vitamin vs. kullanımını biraz abartabilir. Spor adına doğru bilinen yanlışlardan ikincisi ise; fazla protein alınması gerektiğidir. Oysaki yeterli miktarda protein almanız sizin yararınıza olacaktır. Bu gibi maddelerin yahut evde protein kaynağı besinlerin alımında aşırıya kaçtığınız zamanlarda bu sizin sağlığınız için tehlike sinyallerinin çalmasına sebep olacaktır.

3. Spor ve Ter Atmak

   Spor adına doğru bilinen yanlışlardan üçüncüsü de; çok fazla ter atınca kilo kaybettiğini sanmaktır. Fakat bu durum da doğru değildir. Spor yaparken terlemelisiniz, ter atmanız elbette önemlidir fakat terlemeniz size kilo değil sadece su kaybettirir. Bunun için spor yaparken bolca su tüketmelisiniz. Spor adına uğraşırken satın aldığınız supplementler ve protein tozları da suya karıştırılarak içilebiliyor. Bu karışımların bazıları da süt, meyve suyu vs. içeceklerle de hazırlanmakta.

4. Az Spor Ağrı Yapar

Spor adına doğru bilinen yanlışlardan dördüncüsü de; az yapılan sporun vücutta birtakım ağrılara sebep olacağıdır. Bu da bilinenin aksine yanlış bir bilgidir. Spora başladığınız ilk günlerde bazı ağrılarınız olabilir bu da vücudunuzun henüz ham olmasındandır. Vücut zorlanıp, egzersizlere başlanıldığı zaman halk arasında oluşan bu ağrılara ‘hamlama’ denilmektedir.

5. Yürümek Daha Az Kalori Harcamak Mıdır?

Bu da doğru bilinen beşinci yanlıştır. 1 km koşmak, 1km kadar yürümekle eşdeğerdir ve aynı kaloriyi yakmanızı sağlar.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.