Pump Etkisi Nasıl Arttırılır ?

0
851

Pump Etkisi Nasıl Arttırılır ?Spor salonlarında gördüğünüz gibi bazı sporcular set bitiminde az ağırlıklı çok tekrarlı başka bir set daha uygular. Bu sete İngilizce olarak pump denilmektedir. Bu kelimenin Türkçede karşılığı bulunmamaktadır. Ancak sokak ağzıyla pompalama veya pompalamasyon olarak denmektedir.

Pump Nedir ?

Pump; az ağırlık çok tekrarla çalıştığımız kas grubuna daha fazla kan pompalamak anlamına gelmektedir. Hatta bu nedenle o an çalıştığımız kas grubu yanar ve karıncalanma bile olabilir.

Aslında bakarsanız her harekette zaten pump yapmış oluyoruz. Normal olarak çalıştığımız kas grubunda bile o kas grubuna vücut kan gönderir. Buna da bir nevi pump deniliyor. Ancak set sonlarında az ağırlık çok tekrar yaptığımız taktirde vücudun o bölgeye kan göndermesi daha uzun sürüyor. Böylece o kas grubunda daha fazla kan birikiyor.

Pump yaparak kaslarınıza daha fazla kan pompalarsınız ve bu nedenle kaslarınız anlık olarak şişer. O an kendinizi Hulk gibi hissedebilirsiniz 🙂 Buda moralinizi üst seviyelerde tutmanıza yardımcı olur.

Bunların yanında pump etkisini arttırmak için pre-workout ürünleri kullanabilirsiniz. Çoğu pre-workout ürününün içerisinde Beta-Alanin (Karnozin), Arjinin ve kafein bulunmaktadır. Bu maddeler antrenman sırasında metabolizmayı hızlandırarak kan akışını en üst düzeye çıkarır. Hatta bazı ürünler fazla kan akışından dolayı ellerde karıncalanma bile yapabilir. Kaslara oldukça fazla kan gönderen bu ürünler damarların da genişlemesini sağlar. Böylece damarlarınız daha belli olur.

Pump Etkisi Nasıl Arttırılır ?

  • Set sonlarında az ağırlıklı çok tekrarlı ufak setler yapmak
  • Super setler uygulayarak kan akışını hızlandırmak
  • Antrenman öncesi veya antrenman sırasında Pre-Workout ürünleri kullanmak
  • Bol bol su içmek
  • Düzgün beslenmek

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.