Likit Amino Asit Faydaları

0
195

 

Proteinin yapı taşları amino asitlerdir. Bazı amino asitler vücutta üretilemeden gıda yoluyla hazır olarak alınırken bazı amino asitler vücutta üretilir. Vücutta üretilemeyen amino asitler esansiyel amino asit olarak isimlendirilir. Bununla birlikte esansiyel olsun ya da olmasın her amino asit vücut için gereklidir ve mutlaka alınmalıdır.

Likit Amino Asit Nedir?

Vücudun ihtiyacı olan amino asitler dışarıdan supplement olarak alınabilmektedir. Bunların arasında en hızlı emilen ise likit amino asitlerdir. Likit amino asit kullanımını diğer türlere göre daha rahat ve avantajlı olmaktadır. Sıvı formu sayesinde diğerlerine göre çok daha hızlı emilen likit amino asitler, katkı maddeleri de içermez. Genellikle yenilen besinler ile karşılanamayan amino asit eksikliğini gidermek için kullanılır.

Likit Amino Asit Faydaları Nelerdir?

Sıvı formları sayesinde çok daha hızlı emilirler. Vücutta daha fazla protein üretilmesini sağladıkları için metabolizma üzerine anabolik reaksiyonlarda oldukça olumlu sonuçlar doğurur.  Kan basıncını olarak bilinen tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalıştırmada etkili oldukları için daha uzun süre konsantre olma imkanı sağlar. Vücudun yağ depolama ihtimalini azaltır. Egzersiz esnasında zarar gören kas dokusunun onarılmasını sağlarken kas dokusunu da arttırır. Kemik kaybı, kemik erimesi gibi problemleri en aza indirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.