Kol Kaslarınızı Kısa Sürede Forma Sokun

4
549

Bu yazıda kol kaslarınızı kısa sürede nasıl forma sokabileceğinizi, şekillendirebileceğinizi okuyacaksınız. Öncelikle bilmelisiniz ki kol kasları iki ana gruba ayrılırlar. Bunlar

  • Biceps (Ön kol)
  • Triceps (Arka kol)’dur.

Genel geçer egzersizler ile yalnızca ön kol kaslarını geliştirmek mümkündür. Ancak kol egzersizleri nizi çeşitlendirerek daha hacimli ve düzgün gelişen kol kaslarına sahip olabilirsiniz Zaten kol kaslarının gelişmesi bu iki grubun birbiri ile uyumuna büyük ölçüde bağlıdır. Ön kol kaslarını geliştiren biri arka kol kaslarını gerektiği kadar çalıştırmaz ise ön kolu ile yapabileceği hareketlerin bir sınırı vardır ve o sınıra gelir, ardından da herhangi bir gelişme göstermesi çok zor olacaktır. Aynı şey arka kol içinde geçerlidir. Bu yüzden kol kası grupları uyumlu çalıştırılmalıdır.

En etkili kol egzersizleri içinse tavsiye edilen durum hareketleri 3 veya 4’er setlerle yapıp yüksek ağırlıklar ama düşük tekrarlarla egzersizleri uygulamaktır. Tabi unutmamak gerekir ki yüksek ağırlık denilince sporcu sağlığınız zedeleyecek boyutta yüksek ağırlıklar kullanılmamalıdır. Ve yine unutmamak gerekir ki egzersizlerin başında ve sonunda çok düşük ağırlıklarla kol kaslarını yavaşlatarak dinlenmeye almak gerekir.

Ön kol kas grubu için çok etkili bir egzersiz biçimini Z Bar ile yapmak mümkün. Öncelikle Z Barın en geniş kısımlarından kavrayarak 6,7 veya 8 tekrarı yaptıktan sonra hiç ara vermeden orta kısmından kavrayıp aynı tekrar sayısını uygulamak ve o biter bitmez Z Barın orta kısmından kavrayarak aynı tekrar sayısında ağırlığı kaldırmak gerekir. Bu egzersizi 4 set yaparak ön kol kaslarınızda ki değişimi kolayca fark edebilirsiniz.

Arka kol kas grubu içinse ön kol ile yalnız bir kol ile kaldırabileceğiniz ağırlığın 1,5 katını kullanarak ayakta dambılı ağırlık kısmından iki el ile tutarak ense hizasına yavaşça indirip, indirişe kıyasla hafif hızlı kaldırma egzersizini uygulayabilirsiniz.

 

4 Yorumlar

  1. Aslıdna resimdeki gibi bir vücut için değil ama kol kasları erkekler için önemli. Yapmak isterim. Yazı için teşekkürler.

  2. Evde 1 ay çalışıp fitness salonunda 1 hafta ya değiyor ve para ödemiyorsunuz 😀 Sizlere tavsiyem 7DK Programını play storeden indirin çok yararlı çook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.