Evde Bacak Antrenmanı Nasıl Yapılır?

0
214

Dengeli bir vücut yapısına sahip olmak isteyenlerin en dikkat etmesi gereken bölgelerden biridir bacak bölgesi. Hoş bir görünüme sahip olmak istiyorsanız gerek spor salonlarındaki gerek evdeki antremanlarınızda bacak bölgenize özel bir önem göstermelisiniz. Bu yazımızda ‘Evde bacak antremanı nasıl yapılabilir?’ sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Evde bir başınıza bacak antremanı nasıl yapılır göstermeye çalışacağız.

Öncelikle evde herhangi bir alet kullanmadan üst bacak, arka bacak ve baldır bölgelerinizi geliştirmeniz, vücudunuza önemli ölçüde şekil vermeniz mümkündür. Çünkü bacak bölgelerinizdeki kaslar çok büyük boyuttadır. Dolayısıyla evde antreman yaparken, bacaklarınızı çalıştırdığınız günlerde diğer bölgelerinizi çalıştırmamanızda fayda vardır. Aksi halde vücudunuzu zorlamış ve fazla yorulmuş olursunuz.

evde-bacak-antrenmaniEvde yapacağınız bacak egzersizlerine en uygun hareketlerin başında dumbell squat (dambılla çömelme) gelmektedir. Bu hareket için iki adet dambıla ihtiyacınız var. Bu hareketi yaparken sırt bölgenizin kambur olmamasına özellikle dikkat edin. Sırtınız dik ve gergin bir pozisyonda, dizlerinizi kırıyor ve diz kapağınızın üst kısmıyla beliniz arasında kalan kısım yere paralel olana kadar çömeliyoruz, kalkıyoruz.

Dumbılla yapabileceğiniz diğer egzersiz lunge ve adımlama denen harekettir. Dik pozisyonda durarak, sol ya da sağ bacağınızı öne bir adım atıp arka bacağınızın diz kapağını yere değdirerek, inip kalkmalısınız. İnerken nefes alıp kalkarken vermelisiniz. Ağırlıkları artırırsanız hareket daha da zorlaşacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.