Yağ Yakımı İçin Zeytin Yağı Kullanın!

0
222

Yaklaşık 5 bin yıldır hayatımızda olduğu düşünülen zeytinyağı, çok zengin besin değerlerine sahiptir. Tedavi edici etkisi olan ve eskiden beri bu amaçla da kullanılan yağın, Eski Mısır medeniyetlerinde de kozmetik olarak kullanıldığı kanıtlanmıştır. En bilinen faydası, cilt ve saç sağlığına olan olumlu etkisi yanında, yağın, sindirim sistemine de büyük katkısı bulunmaktadır. Zeytinyağının faydaları, içerdiği yüksek besin değerinden ötürü oldukça fazladır.

Peki, zeytinyağı zayıflatır mı? Bu gibi pek çok faydası bulunan zeytinyağını, zayıflamak isteyenler muhakkak kullanmalıdır. Doymamış yağ oranı yüksek olan bu yağ ani açlık krizlerini önler ve yağ yakmaya yardımcı olur. Zeytinyağı dışkının kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar ve sindirimi kolaylaştırır. İşlevini göremeyen bağırsak kilo alımını tetikler. Bu sebeple bağırsakların hareketine destek olan yağ, dolaylı olarak zayıflamaya da destek olur. Kabızlığa da iyi gelen zeytinyağı, bağırsakları temizleyici etkiye sahiptir.

zeytinyagi-yag-yakimi

Yağlar pişirildikten sonra içindeki besin değerlerini yitirirler. Zeytinyağı tüketimini pişmeden yapmak, sağlık açısından en doğru yol olacaktır. Salatanın üzerine konularak veya spor yapanlar için protein shakeine karıştırılarak tüketilebilir.

E ve K vitaminleri açısından çok zengin olan zeytinyağı, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum içermektedir. Ayrıca zeytinyağında omega 3 omega 6 ve omega 9 yağ asitleri bulunmaktadır. A, D, E ve K vitaminleri yağda çözülür ve vücut bu vitaminleri absorbe edebilmek için yağa ihtiyaç duyar. Yağ, protein sentezine de katkıda bulunmaktadır. Yağ yakmak için vücuda muhakkak yağ almak gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.