İnterval Kardiyo ile Hızlı Yağ Yakımı

0
2282

gymturkintervalnedirnasıılyapılır

 

Haftada toplamda 3-4 saat kardiyo antrenmanları yapmanıza ve sağlık beslenmenize rahmen hala yeterince yağ yakamadığınızı düşünüyorsanız birde bu yazımızda anlatacağımız interval kardiyo sistemini denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

İnterval Antrenmanlar Nedir?

Sabit bir hızda değilde nabzınızı yüksek tutarak ve alçak tutarak yapılan antrenmanlardır. Örnek vermek gerekirse koşu bandında 1 dakika maksimum koşu yapacaksınız burada nabzınız müthiş şekilde artacak ve hemen sonrasında 2 dakika orta hızda yürüyeceksiniz ve nabzınız bu durumda yavaşlamaya başlayacak. İşte bu şaşırtmaca da vücut harika bir şekilde kalori harcayacak ve yağ yakımınız hızlanacaktır. Bu sistem bilimsel araştırmalar neticesinde onaylanmıştır. Sabit hızda koşan bir birey ile interval sistemi ile koşan bir birey karşılaştırıldığın interval sistemini deneyen bireyin daha çok yağ yaktığı görülmüştür.

Kaç Gün İnterval Antrenmanı Yapmak Gerekir?

Bu sorunun cevabı bireyin yağ miktarına bağlıdır. Aşırı yağlı kişiler için haftada 3-4 gün 30 dk’lık interval antrenmanı güzel bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Yağ oranı fazla olmayan kişiler ise haftada 2-3 gün 20 dk’lık interval antrenmanları yeterli olacaktır.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Eğer interval antrenmanını ağrılık antrenmanı öncesinde yaparsanız bu size ağırlık antrenmanında negatif bir durum oluşturacaktır. Bu yüzden ya sadece interval kardiyo yapın ya da ağırlık antrenmanı sonrası yapın ama ağırlık antrenmanı sonrası aşırı derecede yapılan interval kas kaybı yaşatabilir bu yüzde ağırlık sonrası intervali 15-20 dk ile sınırlandırın maksimum 25 dk bir diğer dikkat etmeniz gereken durum ise her antrenmandan önce olduğu gibi interval antrenmanlarında da ısınmayı unutmayın.

Örnek 3 Aylık İnterval Koşu Antrenmanı

1-4 Hafta :

Haftada 3 gün, 3 set
Isınma ve soğuma dahil 19 Dk

5-8 Hafta :

Haftada 4 gün, 4 set
Isınma ve soğuma dahil 22 dk

9-12 Hafta :
Haftada 4 gün 5 set
Isınma ve soğuma dahil 25 dk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.