Evde Göğüs Kası Nasıl Geliştirilir?

0
641

Merhaba arkadaşlar bugün bize en çok gelen sorulardan biri olan “Evde Göğüs Kası Nasıl Geliştirilir” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İlk olarak özellikle yoğun iş temposunda çalışanlar ve spor salonlarına gitmeye vakit bulamayanların en çok merak ettiği bir problemdir bu. Her ne kadar spor salonundaki kadar etkili olmasa da yine de evde yapacağınız basit bir kaç hareket ile göğüs kaslarınızı çalıştırabilir ve gelişmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi sırasıyla hareketlere geçebiliriz.

1) Şınavevde-gogus-kasi-nasil-gelistirilir4

Hareketin yapılışında ayakalar bitişik, ayak parmak uçları yerde, eller omuz açıklığında ve vücudumuz yere tam anlamıyla paralel olmak zorundadır. Elleri koyduğumuz konum göğüs ne ilerisinde ne gerisinde olmalıdır göğüs ile aynı hızada olmalıdır. İniş kalkış süresi minimum 3-4 saniye olmalıdır. İniş kalkışlarda göğüsünüzde oluşan direnci hissetmelisiniz. Aksi takdirde aldığınız pozisyonda bir yanlışlık olabilir. Aşağı inerken nefes alınmalı, yukarı çıkarken verilmelidir.

2) Alçak Şınav

feet_elevated_push_ups-1024x265İleri seviye olan bu harekette ilk önemli nokta ayaklarımızın fazla yüksekte olmaması çünkü ayakalarımız çok yüksekte olursa bu hareket göğüs yerine omuz kaslarını çalıştıracaktır. İdeal yükseklik 30-40 cm’dir. Hareketin yapılışında eller omuz genişliğinden daha kısa olmalıdır. İniş kalkışlarda göğüs içindeki direnci hisserderseniz doğru yaptığınıza emin olabilirsiniz. Tabi bu ilk başlarda fazla hissedilmeyebilir. Aşağı inerken karşıya bakmalı ve göğüsünüzü yere değdirene kadar inemeye gayret etmelisiniz.

3) Yüksek Şınav

evde-gogus-kasi-nasil-gelistirilir3Bu hareketi daha etkili yapmak isteyen arkadaşlar sırt çantası takıp içerisine ağır malzemeler koyabilir. Çünkü ayakalardan alınan destekle ile hareketin yapılışı kolay gelebilir. Pozisyon duruşunda ellerin omuz genişliğinde olmasına dikkat etmelisiniz.

4) Dips

evde-gogus-kasi-nasil-gelistirilir25 hareket içerisinden en zor ve etkili hareket dipstir. Özellikle alt göğüs ve arka kolu çalıştıran bu hareket kısa sürede etkisini göstermektedir. Hareketin yapılışına gelecek olursak eller omuz hizasında açılmalı ve fotoğraftaki gibi a pozisyonundan b pozisyonuna geçiş yaparak hareket tekrarlanmalı. Hareketi daha zor hale getirmek isteyen arkadaşlar için kucaklarına ağır cisimler koyabilirler abarmamak koşulu ile tabi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.