Ektomorf Vücut Tipi Nedir?

0
268

İnsanların vücut tipleri 3 farklı şekilde adlandırılmıştır. Bunlar endomorf, mezomorf ve ektomorftur. Vücut tiplerini bilmek doğru beslenme ve spor yapma açısından oldukça önemlidir.

fff49704071Sıska

Ektomorf vücut tipine sahip insanlar “sıska” diye tabir ettiğimiz özelliktedirler. Omuzları diğer vücut tiplerinden dardır, hafif ve küçük yapılı eklemlere sahiptirler. Boyları ise uzundur. Metabolizmaları hızlı olan bu insanların kilo almaları da bu sebepten dolayı oldukça zordur. Bu yüzden diyetlerinde kalori miktarı fazla olmalıdır.

Yağsız Kas Yapısı

Yağsız kas yapısına sahip Ektomorf tipli vücuttaki insanların antrenmanlarında, büyük kasların çalışması esas alınmalıdır. Bu yüzden hafif setlerle, yüksek ağırlıklı antrenmanları yapmaları gerekmektedir. Gün boyu fazla spor yaptıklarında ise mutlaka fazladan kalorilerini almaları gerekmektedir. Yoğun antrenmanlar yaparken, alınan kalori, protein ve besin ögeleri yeterli gelmediğinde supplementler kullanarak bu eksikliği giderebilirler.

2 Gram Protein:

Ektomorf vücuda sahip insanlar kas kütlesini arttırmayı amaçladığından, günlük, vücut ağırlığı başına 2 gram protein almak zorundadırlar. Süt ve süt ürünleri, et grupları, baklagiller ve az miktarda, tahılların verdiği proteinlerle günlük protein alımı gerçekleştirebilirler. Beslenmenin yeterli olmadığı zamanlarda ya da tüketilen besinler protein ihtiyacını tam anlamıyla karşılamadığında mutlaka protein tozları ile bu eksikliği gidermeleri gerekmektedir.

Sağlıklı ve dengeli ayrıca yüksek kalorili ve yüksek proteinli beslenip, vücut tipinize uygun kas yapıcı antrenmanlara çalışırsalar daha iri yapılı ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmeleri mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.