Antrenman Esnasında Yapılan Hatalar

0
871

Genel olarak diğer insanların yaptığı gibi iş veya okul çıkışı, sende evine gidip veya arkadaşlarınla bir yerlere gidip eğlenebilirsin ama sen onlardan farklı olduğun için bu çıkış günlerinde spor yapmayı tercih ettiğin için diğerlerinden farklısın. Lakin bu kadar fedakarlığın yanında antrenman sırasında bazı kesimlerin yaptığı hatalar var aslında çok fazla bir olumsuz bir yönü yok gibi gözükse de bu hatalar gelişmenizde gerçekten etkililer.

Antrenmana OdaklanmamakAntrenman-Esnasında-Yapılan-Hatalar-gymturk

Günümüzde bir insanın günlük zaman diliminin neredeyse %70’ini birlikte geçirdiği cep telefonları ne yazık ki spor salonlarında en çok karşılaşılan cihaz. Lütfen set aralarında sosyal ağlar yerine antrenmanınıza odaklanın, çünkü eğer antrenmanın belirli kısımlarında telefonla vs.  şeylerle uğraşmak vücudun soğuma moduna geçmesine sebep olur ve sakatlıklara kapı açar. Spor esnasın telefonu sadece müzik dinleyerek daha çok tekrar sayısı çıkarmak için kullanınız.

Belirli Bir Antrenman Programı Olmaması

Her spor salonunda olan bireylerdir bunun garantisinide verebiliriz. Bir makineden diğer makineye zıplayan tiplerden bahsediyoruz. Lütfen bu olayı yeni başlayanlar için anlamayın çünkü yeni başlayan sporcular bunları yapmak zorunda dır ilk 1-2 hafta tüm vücut çalışması yapmak için. Gelelim belirli bir süreyi aşmasına rahmen hala makineden makineye atlayan sporcular lütfen bir uzmandan yardım alarak bir antrenman programına sahip olunuz.

Çok Sık Program Değiştirmek

Hocam ben bu hareketi sevmiyorum hocam 1 hafta geçti hiçbirşey yok gibi cümleler kullanmamaya özen gösteriniz. Bir programın sizi nasıl geliştirdiğini anlamak istiyorsanız lütfen en az bir ay o programı kullanmaya özen gösteriniz. Eğer zaten o program bir antrenör tarafından yazıldıysa %99 bir değişim sağlayacaktır. Aslında burada değişim olmamasının sebebi sizin bir yerlerde hata yaptığınızı gösterir.

Ağırlık Ayarlarını Yanlış Anlamak

Özellikle erkek sporcularda görülen en büyük ego sorunudur. Örnek vermek gerekirse bench press yapıyorsunuz, program şekliniz hafiften ağıra 4 set şeklinde ego sorunu olan kişiler hemen başlıyor 50 kg press, geçiyor ikinci sette tekrar 50 kg, geçiyor üçüncü dördüncü sette 60 kg ile devam ediyor. Eğer programınız başta da belirtiğimiz gibi hafiften ağıra şeklinde ise lütfen ağırlıklarınız her sette artıracak şekilde ayarlayınız. Tabi burada çok hafif yapın demiyoruz ilk set 12 tekrar yapacaksanız. İlk 10 tekrar hafif zorlanarak olacak ve sonra 2 tekrar seni maksimum zorlayacağı şekilde ayarlamakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.