Yulaf Ezmesinin Yararları ve Vücudumuza Faydası

0
1273

Yulaf Ezmesinin Yararları ve Vücudumuza FaydasıDoğanın harikası olan yulaf ezmesinin vücudumuza inanılmaz faydası var. Vücudu dinç tutar ve tokluk hissi verir. Çoğu vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişiler yulafı muhakkak herhangi bir öğününe ekler. Ancak spora yeni başlayan ve hedefi vücut geliştirmek olan kişiler daha yulaf ile tanışmamış olabilir. Bu yüzden yulafın ne olduğunu bilmeyen veya hiç denememiş olanlar için tavsiyemiz bu makaleyi dikkatli şekilde okusunlar 🙂

İlk önce yulaf ezmesinin besin değerlerini inceleyelim.

Yulaf Besin Değerleri

Yulaf Ezmesinin Önemi

100 gramında yaklaşık 61 gr karbonhidrat, 13 gr protein, 7 gr yağ ve 8 gr lif bulunan yulaf ezmesi özellikle vücut geliştirme sporu yapanlar için kaliteli kompleks karbonhidrat kaynağı. Ayrıca 100 gramı yaklaşık 356 kalori ve yağ yok denecek kadar az.

Ayrıca Sadece fitness yapanlar ve formunu korumak isteyenler için ise tok tutucu özelliği vardır. Midenizi tok tutarak abur cubur yemenizi engeller.

Yulaf Ezmesinin Vücudumuza Yararı

 • Bol lif yapısı ile sindirim sistemimizi düzenler.
 • İçerdiği maddeler ile sinir sistemimizi yatıştırır. (Sigara içenler için nikotin dürtüsünü azaltır ve sigara bırakmamıza yardımcı olur.)
 • Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
 • Şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur.
 • Diyet ve Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar için vazgeçilmez besindir.
 • Hamilelerin günlük folik asit ihtiyacı 400 mg’dır, ve bu madde yulaf ezmesinde bulunur.
 • Kanserle savaşmaya yardımcı besindir.
 • Tansiyonu düşürür.

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilir ?

Yulaf ezmesi tek başına tüketilemeyecek bir besindir. Çünkü tadı olmadığı için sade yemeniz pek mümkün değil. Bu yüzden farklı farklı tüketme formülleri var.

 • Yoğurt ile

Yulaf ezmesini doldurduğunuz kaseye yulafın alabileceği kadar yoğurt koyarak tüketebilirsiniz. Bu tüketme şeklini bazı kişilerin damak tadına uymayabiliyor. Ama yinede denemekte fayda var.

 • Sıcak su ile

Yulaf ezmesi sert bir besin türü olduğundan sıcak su ile tüketip yulafın yumuşamasını sağlayıp tüketenler var. Bu tüketme şekli genelde yurt dışında çok uygulanıyor. Ancak tadına pek bir artı kattığı söylenemez.

 • Corn flakes(Mısır gevreği), bal ve süt ile

Hemen hemen herkesin en çok kullandığı tüketme şekli diyebiliriz. Herhangi bir mısır gevreği alıp(corn flakes önerilir) yulafın üstüne 10 ila 30 gram arasında koyarak tüketebilirsiniz. Ayrıca yine damak tadınıza bağlı olarak üstüne biraz bal ekleyebilirsiniz. (Balın sahte olmadığından emin olun. Ayrıca balparmak gibi kaliteli markalar kullanmanızı öneririz.)

Önerilen tüketme şekli : 100 gram yulafa 30 gram mısır gevreği

 • Protein tozu ve süt ile

Bu tüketme şeklide en popülerler arasında. Bir ölçek protein tozu ve yulafın alabileceği kadar süt koyarak tüketebilirsiniz. Protein tozunun aromasına göre tat farklılık gösterebilir 🙂

 • Yumurta ve Protein tozu ile (Omlet)

Bu tüketme şeklide hem yumurtayı tek tek yemekle uğraşmamış olacağız hemde yulafı omlet tarzında çabucak yiyebilme şansına sahip olacağız. Yani bir taşla iki kuş vurmuş olacağız. Günlük yediğiniz yulaf gramajını bir kaba boşaltın. Ardından yine günlük tükettiğiniz yumurta sayısının beyazını yine aynı kaba boşaltın. (1 veya daha fazla sarısını dahil edebilirsiniz.). Aynı kaba 1 ölçek protein tozu ekleyip kıvam alana kadar karıştırın. Kıvamı aldıktan sonra normal omlet pişirir gibi pişirmeniz gerekmekte.

Kullanım Tavsiyesi

Vücut geliştirme sporu yapanlar spora gitmeden 1 saat önce yiyip gidebilirler. Veya spordan geldikten 10 dakika sonra yulaf ezmesini yiyebilirler.

Fitness ile uğraşan kişilerin ise öğlen öğününde tüketmesi önerilir. Böylece öğlen çok kalori almadan kilo almamayı sağlayabilirler. Akşam yemeleri kesinlikle önerilmez çünkü geç saatlerde vücut metabolizması yavaşlayacağı için ve yulaf ezmesinde fazla miktarda karbonhidrat bulunduğu için bu besini direkt yağ olarak depolayabilme tehlikesi vardır.

Fiyat

Genelde çoğu kişi Eti’nin yulaf ezmesini almakta. 500 gramlık paketi 4,50 TL ila 5,00 TL arasında marketten markete değişkenlik gösterebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.