Protein Tozu Nasıl Üretilir ?

0
309

Whey ProteinSporcular için vazgeçilmez ek besin kaynakları arasında yer alan protein tozunun nasıl üretildiğini hiç merak ettiniz mi ?

Hemen hemen tüm whey proteinlerin (kırmızı et proteinleri hariç) kaynağı süttür. Sütte çiftliklerde üretilir. Bu çiftliklerde inekler 2 günde bir sağımhaneye getirilir. Steril ortamda sağılan ineklerin sütü büyük sıvı tankerler ile üretim ve işleme merkezine transfer edilir. Transfer edilen sütlerin kalitesi kontrol edildikten sonra whey protein tozu üretimine başlanır.

Whey protein sütte bulunan iki ana proteinden biridir. Çiğ sütte bulunan proteinin %20’si whey proteinden oluşmaktadır. Bu protein türü peynir yapım aşamasında üretilmektedir. Bu işlem için süte bazı enzimler eklenir. İşlem esnasında “kesmik” denilen bir tür lor oluşur. Bu madde peynir yapımında kullanılmaktadır. Hatta bazı marketlerde saf lor olarak peynirlerin satıldığını görmüşsünüzdür. Bu peynirler saf olup içinde daha az yağ daha fazla protein bulundurmaktadır. İşlem esnasında lor’un dışında geri kalan sıvıda whey protein kalmaktadır. Bu sıvı, pastörize edilir ve toz haline getirilir. Whey protein yapımında kullanılan işlemlerden iki tanesi mikro filtreleme ve iyon değişimi yöntemleridir.

İyon Değişimi

Bu yöntemde protein, bir iyon değişimi kulesine yerleştirilir ve üzerinde kimyevi bir arıtma uygulanır. Bu yöntemde iki madde kullanılmaktadır: hidroklorik asit ve sodyum hidroksit.

Toplandıktan sonra geriye kalan sudan arındırılması için protein kurulama kulelerine yerleştirilir.

Mikro Filtreleme

Proteini süzmek için özel filtreler kullanılır. Bunlar mikro filtreleme yada ultra filtreleme denir. Çünkü filtrelerde ki delik ve gözenekler mikroskobik boyutlardadır.

Sonuç olarak whey protein lor’un altında kalan sudan yapılmaktadır. Buna peynir altı suyu denilmektedir. Vücuda hiçbir zararı yoktur hatta yararı vardır. Protein tozlarının yararlarıyla ilgili detaylı makalemizd alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

Protein Tozlarının Yararları Nelerdir ?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.