Lif İçeren Besinler Nelerdir, Hangi Sıklıkla Tüketilmelidir?

0
222

Lifli ürünler, sağlığımız açısından çok faydalı olan ve son zamanlarda popülaritesi artan yiyeceklerdir. Sağlıklı bir kadının günlük alması gereken lif miktarı 25 gramdır. Erkelerde ise bu rakam 35 gram olarak belirlenmiştir. Lifli gıdaların tüketilmesi sonucunda şeker hastalığı, kolesterol, hemoroid gibi hastalıklar kontrol altına alınabilir. Eczanelerde ilaç olarak satılmayan bu faydalı liflerin günlük yiyecekler ile alınması gerekir.

İçerisinde bol miktarda lif bulunan besinleri aşağıdaki şekilde açıklamak mümkündür;

lif-iceren-besinler-nelerdirMısır;

Haşlanmış ve patlamış mısır, lif açısından oldukça zengindir. Ülkemizde genel olarak sarı renkte olan mısır siyah ve pembe renklerde bile vardır. mısırın her türünde lif bulunduğu için günlük alınması tavsiye edilir. Bir servis tabağı patlamış mısırda 1,2 gram lif bulunur.

Siyah fasulye;

Koyu renkli olan bu besinler yüksek antioksidan kaynağıdır. Siyah fasulyenin içinde 215 gram lif ve 15 gram protein bulunur.

Fasulye;

Günlük olarak tükettiğimiz fasulye, her ne kadar gaz problemi yaratsa da, pek çok lifin b,inen  en iyi kaynağıdır. İçerisinde demir, protein ve kalsiyum lifleri bulunur. Bu nedenle tüketilmesi gerekir.

Avokado;

Kremsi bir yapıya sahip olan bu meyve, özellikle çocuklar için çok önemli bir lif kaynağıdır. Bütün bir avokadoda yaklaşık 10 gram lif bulunur.

Bunlarla birlikte tüm baklagillerde ve armut, enginar ve ahududu gibi meyvelerde de oldukça yüksek oranda lif bulunur. Lif içeren besinler, sağlıklı yaşayabilmek için mutlaka günlük olarak alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.