L Arginine (Arjinin) Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

0
774

circulatory-system-diagram-130925-gymturk

Arjinin olarak bilinen amino asit türünü bu yazımızda ne olduğunu,  nasıl kullanılması gerektiğini ve ne işe yaradığını ele alacağız.

Amino asitlerin içerisinde esansiyel amino asit grubu içerisinde bulunmaktadır. Yani vücut içerisinde üretilmeye sadece dışardan alınması mümkün olan amino asittir.

Arjinin özellikle pre-workout ürünlerinin içeriğinde veya kendi ismi üzerinde kullanılan performans artırıcı olarak kullanılabilir. Araştırmalara göre Arjinin maddesi  damarları genişleterek vücuttaki kan dolaşımını artırdığı kanıtlanmıştır. Bu sebeble de vücut daha çok kan pompalıyacağı için performansınıza doğrudan etki etmiş olacaktır. Bu amino asittin bir başka özelliğide kullanlara karşı herhangi bir yan etki göstermemesidir.

Arjinin Nasıl Kullanılmalı?

Ülkemizde gelişen supplement pazarında L-Arjinin ürünlerini bulmak gayet kolay bu sebeble toz, tablet veya sıvı formda aldığınız Arjinin ürünü antrenman öncesi ürüne göre değişken gösteren süre zaafında kullanabilirsiniz.

Arjinin Hangi Besinlerde Bulunur?

Eğer ki arjinin maddesini supplementler dışında doğal yollarla almak isterseniz aşağıdaki besinlerden tükettebilirsiniz.

Yumurta

Soya Proteini

Et Ürünleri

Deniz Ürünleri(Ton balığı,kardies,somon)

Yukardakiler ürünlerden ziyade farklı ürünlerde de arjinin maddesi bulunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.