Kol Kaslarınızın Gelişmemesinin Nedenleri

0
1083

Kol Kaslarınızın Gelişmemesinin Nedenleri gymturk

Çok çalışmanıza rağmen hala kol kaslarınız gelişmiyor ise bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Bu yazımızda bakalım bu hatalarınızı bulabilecek misiniz?

Herkes gibi sizde ister omuz çalışın ister göğüs çalışın aynanın karşısında ilk dikkat çeken nokta kollarınızdır. Hatta bazı insanlar sporda her antrenman sonrası kol hareketi yapar bu bir yanlıştır.

Daha geniş kol kasları için yapmamanız gereken hatalar:

 

1. Yeterince BeslenmemekKol Kaslarınızın Gelişmemesinin Nedenleri gymturkcom

Bu sadece kol kasları için geçerli değildir eğer vücut geliştirme sporu yapıyorsanız. İlk başta bilmeniz gereken detay %30 antrenman %20 dinlenme %50 beslenme oranına uymanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse 180 cm boyunda bir birey 70 kiloda ise geniş bir kola sahip olması mümkün değildir. Eğer ki iri olmak veya geniş kollara sahip olmak istiyorsanız kilonuzun optimum olması lazımdır. Onun yanında günlük karbonhidrat ve protein alımına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunların yanı sıra bir iki adım ile optimum kilonuzu öğrenebilirsiniz:

Santimetre olarak boyunuzu ölçütükten sonra çıkan sonuçtan 100 çıkartarak ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz. Örnek 180 cm uzunluğundaki bir bireyin optimum kilosu 180-100 = 80 kg’dur. Tabi burada yağ oranıda önemlidir 80 kg olup %20 yağ oranı olmak var birde %10 yağ oranına sahip olmak vardır.

2. Her Antrenman Günü Kol Çalışmak

Bilinçsizce yapılan hatalardan biridir. Hiç bir kas kütlesi her gün çalışarak gelişmez bu kaslarınız erimesine bile sebep olabilir. Kas gruplarının kendini onarması ve geliştirmesi için en az 36-48 saat dinlenmesi gerekmektedir. Tabi kide o saat aralığına kadar antrenman yapmayın demiyoruz. Bir gün kol çalıştırdığınızda diğer gün omuz, bacak veya göğüs antrenmanları yapabilirsiniz.

3. Bacak Antrenmanlarını Pas GeçmekKol Kaslarınızın Gelişmemesinin Nedenleri gymturk

Vücudumuzun en büyük kas grubunu oluşturan bacak kaslarıdır. Bu kas grubuna yeteri önemi vermek vücuttaki büyüme hormonunu (gh) ve testosteronun salgilanmasına artırarak irileşmeyi sağlar. Eğer bacak antrenmanlarınızı pas geçerseniz bu hormonlar fazla salgılanmadığından dolay kas gruplarınız yeteri kadar gelişmeyecektir.

3. Kısa Süreli ve Düşük Ağırlıklar ile Kol Antrenmanları Yapmak

Evet yanlış okumadınız kısa süreli 3 set 8 tekrar olarak belirlenen kol antrenmanları hacim ve gelişme kazanmaya hiç katkı sağlamaz bu sistemler sadece güç kazandırır. Kol antrenmanı yaparken kaldırabildiğiniz maksimum ağırlığı yapmazsanız bu size sadece zaman kaybı ve yorgunluk kazandırır. Ağırlıklarda hafiften ağıra veya ağırdan hafife gitmek kollarınıza iyi bir görünüm kazandıracaktır. Özellikle hafiften ağıra sisteminde son seti en ağır yapıp sonunda düşük bir kilo ile pump yapabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.