Glutamin Kullanım Şekli Nasıldır?

0
237

Glutamin genellikle vücut geliştiren sporcuların ihtiyaç duyduğu vücut üretemediği için de takviyeler ile alınması gereken bir amino asittir. Vücutta glutamin; iskelette, kaslarda, mide ve karaciğer ile akciğerde bulunur. Glutamin kas hücrelerine geliştirmekte fazlası ile etkilidir. bu takviye kullanılırken kullanacak olan kişilerin glutamin nedir en ince detayına kadar bilgi edinmeleri gerekir.

Özellikle sporcular yoğun egzersizlerden sonra glutamin ihtiyacı duyarlar. Çünkü spor esnasında glutamin vücutta azalmaya başlar. Sporcular bu desteği spordan sonra kullanabilecekleri gibi yatmadan önce de kullanabilirler. Tüm bunların yanı sıra sabah uyanınca da glutamin kullanmak bir alternatiftir.

glutamin-nedir

Büyüme hormonunu arttırmaya yardımcı olan glutamin kasların daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olur. Glutamin hakkında merak edilen bir diğer soru ise glutamin zayıflatır mı, sorusudur. Yan etkisi bulunmayan glutaminlerin zayıflama konusunda yardımcı olduğuna dair de kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktadır.

Kasların gelişmesine fayda sağladığı gibi bağışıklık ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir glutaminin.

Vücudumuz aslında kendi ihtiyacını karşılayacak düzeyde glutamin üretimini gerçekleştirmektedir fakat vücut geliştirenler için ya da yoğun spor yapanlar için bu üretilen glutamin ihtiyaca cevap veremeyecek kadar az olmaktadır. Bu neden ile sporcular takviye olarak glutamin kullanabilirler.

Sağlıklı bir insanın glutamin kullanmasına gerek olmadığı gibi glutamin kullanacak olanlar da kesinlikle doz ayarlarını doktor kontrolünde yapmalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.