Ülker Metro Protein Bar

0
29

Zamanla gelişen supplement sektörüne ayak uydurmak için ülkemizdeki çoğu firmalar protein bar, vitaminli içecek vs. gibi ürünler çıkartarak rekabeti arttırmaktadır. Bunun son örneği ise; Ülker firmasının çıkardığı Metro Protein bardır. Bildiğiniz gibi Ülker markası Türkiye’de oldukça tanınan ve çikolatası hayli güzel olan büyük bir firmadır. Bu beceresini Metro Protein bar’ı çıkararak sürdürmüştür. Peki, 50 gramı yaklaşık 4,5 ₺’ye satılan Ülker Metro Protein Bar‘ı inceleyelim.

1 – Ürünün İçeriği

Ürünün temel olarak %24 Karamel ve %20 Süt içeriyor. Kalan %56’sında ise başta Glikoz şurubu olmak üzere diğer maddeler bulunuyor. Glikoz şurubunun ardından gelen diğer maddeler arasında sırasıyla; Protein ilaveleri, Şeker, Bitkisel yağ ,Kakao kitlesi, Şekerli süt, Nem verici, Emülgatörler, Krema, Tuz, Aroma vericiler vb. gibi sıralanabilir.

Protein olarak ürünü incelediğimizde; Süt proteini, Bezelye proteini ve çok az miktarda Peynir altı suyu (toz halinde) bulunuyor. Bu haliyle ürünün 50 gr.’da 12 gr. protein içerdiğini görüyoruz. Yanlış anlaşılma olmaması için şunu da belirtmek isteriz ki; Bir avuç dolusu sarı leblebi 12 gram protein ve sadece 1 gram doğal şeker içeriyor. Yine 1 kase yoğurtta veya 50 gram beyaz peynirde de yine 12 gram Protein bulunuyor.

Ürünün biraz şeker içeriğinden de bahsedelim; Ülker Metro Protein Bar karamel içeriğinde glikoz/fruktoz şurubu ve şekerli süt var. Sütlü Çikolatada ilk sırada şeker var. Bunların haricinde glikoz şurubu ve yine şekerli süt bulunuyor. Bu haliyle, ürünün 50 gramın’da 14,5 gram ilave Şeker içerdiğini belirtelim. Yani tek bir Metro Protein bar yaklaşık 7 tane Küp şeker içermektedir. Ürünün bir servisinde verdiği 239 kcal enerjinin sadece %21’i proteinden gelmektedir. Geri kalan enerjinin %41’ yağdan gelirken, %39’u karbonhidrat’dan gelmektedir. İlave şekerden gelen kalorinin ise %25 gibi yüksek bir oranda olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bir servisinde 12 gram protein, ilave sofra şekeri, glikoz şurubu, fruktoz şurubu ve şekerli süt bulunmaktadır. Yani toplamda içerisindeki şeker miktarı 14,6 gramdır. Bu güzel protein bar 239 kaloridir. Detaylı besin değerleri aşağıda verilmiştir.

% Günlük Değer**
Servis Miktarı : 1 Bar
Enerji 239kcal 12%
Protein 12,1g 24%
Yağ 10,6g 24%
 –  Doymuş Yağ 5,3g 26%
Karbonhidrat 22,7g 9%
 –  Şeker 14,6g 16%
Tuz 250mg 0%

 

2 – Tat

İçerisinde fazlaca şeker olduğundan normal gofret yiyormuşsunuz gibi gelebilir. Normal gofretten pek bir farkı yok. Tadı güzel. Afiyetle yiyebilirsiniz.

3 – Çözünürlük

Metro protein bar ağzınızda kolayca dağılmaktadır. Ancak içerisindeki krema yüzünden ağzınıza bazı durumlarda yapışabilir.

4 – Etki/Performans

Günlük protein ihtiyacınızı karşılamasında başarılı bir üründür ancak definasyon dönemindekiler için zararlı bir ürünüdür. İçerisinde çok fazla şeker bulunmaktadır.

5 – Kullanım Tavsiyesi

Antrenmandan önce, sonra veya atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

6 – Kullanım Şekli

Günlük 1 adet protein bar ihtiyacınızı karşılayacaktır.

7 – İnceleme Özeti

Bulk (büyüme) dönemindeki sporcular için tüketilebilecek bir besindir ancak içerisinde çok fazla şeker olduğundan bir süre sonra yağlanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yerine daha az şekerli olan protein barları veya protein tozlarını deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.